Organik selenyum ilave edilmiş yemle beslenen sazan balıklarında (Cyprinus carpio) Wintrobe Eritrosit İndeksinin değişimi
Change of the Wintrope Erythrocyte Index in carp fish (Cyprinus carpio) fed with organic selenium-supplemented feed
- Tez No: 865752
- Danışmanlar: PROF. DR. HİJRAN YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmamızda yeme organik selenyum (selenometiyonin) ilavesinin sazan balıklarının (Cyprinus carpio) kan fizyolojisi kapsamında, Wintrobe eritrosit indeksine etkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Organik selenyum optimal dozlarda büyüme, üreme ve bağışıklık gibi biyolojik işlemler için yararlı iken diğer dozlarda olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Tezde iki farklı selenometiyonin dozu uygulanmıştır: i)1,50 mg/kg ve ii)3,00 mg/kg. Çalışmada balıklar, farklı üç gruba ayrılmış, 21 gün boyunca iki farklı doz, selenometiyonin katkılı yemle ve kontrol grubu selenometiyonin ilave edilmeyen yemle beslenmiştir. Çalışmanın başında ve sonunda kan örneği alınmış, örneklerde hematokrit, hemoglobin ölçümü ile eritrosit sayımı yapılmıştır. Alınan kan örneklerinde Wintrobe Eritrosit İndeksinde belirlenen MCH (Ortalama eritrosit hemoglobin), MCHC (Ortalama eritrosit hemoglobin) konsantrasyonu, MCV (Ortalama eritrosit hemoglobin hacmi) değerlerin değişimi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of organic selenium (selenomethionine) supplementation on the Wintrobe erythrocyte index of common carp (Cyprinus carpio) in the context of blood physiology. While organic selenium is beneficial for biological processes such as growth, reproduction and immunity at optimal doses, it may have negative effects at other doses. In this work, two different doses of selenomethionine were used: i) 1,50 mg/kg and ii) 3,00 mg/kg. In the study, fish were divided into three different groups and fed the two different doses of selenomethionine supplemented diets for 21 days, while the control group was fed a diet without selenomethionine. Blood samples were taken at the beginning and end of the study for determination of haematocrit, haemoglobin and erythrocyte count. Changes in MCH (mean corpuscular haemoglobin), MCHC (mean corpuscular haemoglobin concentration), MCV (mean corpuscular haemoglobin volume), as determined by the Wintrobe erythrocyte index, were observed in the blood samples.