Abdüllatif Harpûtî'nin varlık ve ulûhiyet anlayışı
Abdullatîf Kharpûtî's views on being and divinity
- Tez No: 865805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönem ilmi şahsiyetlerinden biri olan Abdüllatif Harpûtî (1842-1916), kelam ilmine önemli katkılar sağlamıştır. Harpûtî, yaşadığı dönemde ortaya atılan eleştirilere mümkün olduğunca cevap vermeye çalışmış ve özellikle inanç konusunda müslüman halk üzerindeki inkârcı felsefi akımların olumsuz etkisini bertaraf etmek için çaba harcamıştır. İslâm ilimlerinin yenilenmesi gerektiği bir dönemde, Harpûtî kelam ilminin de yenilenmesi gerektiğini savunmuş ve“Yeni İlmi Kelam dönemi”olarak anılan bu sürece önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışmada Harpûtî'nin varlık ve ulûhiyet konularındaki görüşleri ele alınacak, kullandığı metodun kendi dönemi ve günümüz üzerindeki etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
'Abdüllatif Kharpûtî (1842-1916), one of the late scientific figures of the Ottoman Empire, made significant contributions to the science of kalam. Kharpûtî tried to respond as much as possible to the criticisms put forward during his time and made efforts to eliminate the negative impact of denialist philosophical movements on the Muslim people, especially regarding faith. In a period when Islamic sciences needed to be renewed, Kharpûtî argued that the science of kalam should also be renewed and made important contributions to this process, which is known as the“New Islamic Kalam period”. In this study, Kharpûtî's views on the subjects of existence and divinity will be discussed, and the effects of the method he used on his period and today will be examined.