Assessing neurophysiological human response to visual qualities of street intersections
Sokak kesişimlerinin görsel özelliklerine verilen nörofizyolojik insan tepkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 865826
  2. Yazar: ERCÜMENT GÖRGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Health, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Sokaklar ve sokak seviyesindeki özellikler kentsel yapılı çevre deneyimini tanımlar. Bu alanda nadiren incelenen alanlardan biri de sokak kesişimleri, bunların morfolojisi, mimari nitelikleri ve görsel uyaranlarıdır. Sokaklar ve sokak kesişimleri kentsel mekân deneyimimizi tanımlamada kritik bir rol oynamaktadır. Kentsel tasarım ve mimarlık alanındaki tasarım ilkeleri ve yanısıra yönetmelikler ile belirlenen sokağa ait görsel özellikler, bilişimizi yön bulma ve estetik tercihlerimizi ve sonuçta kentsel mekandaki refahımızı etkilemektedir. Sokak mekanındaki deneyimin daha çok hareket yoluyla oluşan yön bulma olgusuna odaklı araştırıldığı sokak peyzajı ile ilgili çalışmaların yanısıra, sokak kesişimleri de daha durağan insan davranışlarını belirleyen odak noktaları veya düğümler olarak işlev görmektedir. Sokağın mekânsal nitelikleri ile yayanın çevrede fiziksel, fizyolojik ve psikolojik olarak ne kadar rahat olduğu doğrudan ilişkilidir. Literatürde sokak kesişimlerindeki deneyimin kalitesini ve bu yerlerde nasıl davrandığımızı belirleyen çeşitli parametreler bulunmaktadır. Pek çoğu niteliksel olan bu parametreler çevresel psikoloji alanında anket, görüşme ve gözlem gibi temel ölçümlere dayanan geleneksel yöntemler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Buna karşın nicel verilere ve ölçümlere dayanan bir yaklaşım sokak mekânında daha az kullanılmıştır ve hatta sokak kesişimlerine odaklanan çalışmalarda nicel verilerden yararlanan araştırmaların oldukça nadir olduğu saptanmıştır. Bugüne kadar, kentsel çevre üzerine yapılan araştırmaların çoğu, tasarım ve estetik; sosyal ve kültürel değişkenler ile algı ve etkileşim gibi niteliksel çalışmalara odaklanmıştır. Son zamanlarda, yapılı çevre araştırmalarında nicel yöntemlerin birleştirilmesi, kentsel çevrenin insanlar tarafından nasıl deneyimlendiğini ve bu alandaki görsel ölçümlerle nörofizyolojik korelasyonların tasarım yoluyla daha iyi deneyimler yaratmaya nasıl yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada sokak ve sokak kesişim mekanlarında insan deneyimini ortaya koymak için katılımcıların nörofizyolojik tepkisi sensörler aracılığıyla ölçülerek öz-bildirim değerlendirmeleri ile birlikte analiz edilmekte ve bu tepkiler sokağın kapalılık derecesi ile ilişkilendirilmektedir. Mobil vücut ve çevre sensörlerinin yanı sıra yapay zekâ tabanlı sokak mekânı analizlerinin de kullanıldığı çalışmanın gerçek zamanlı ve geri bildirim sağlayan önemli bir değerlendirme çerçevesi sunma potansiyeli vardır. Veri toplama, çevresel simülasyonları, video kayıtlarını, deney öncesi ve sonrası anketleri ve sensörler aracılığıyla sinir sistemi tepkilerinin kaydedilmesini içermektedir. Tüm deney ve analizler, sokak kesişimlerinin görsel özelliklerinin ve farklı morfolojilerinin yayalar için nasıl farklı mobil deneyimler sağladığının önemini vurgulamaktadır. Bu tezin ana katkısı, hareket halindeki yayalar için sokak kesişimleri etrafındaki kentsel çevrenin temel görsel ve mimari niteliklerini çıkarmak ve analiz etmek için, gelecekte kentsel ortamlar hakkında yapay zekâ tabanlı gerçek zamanlı analiz ve tahmin için uyarlanabilecek bir yöntem sağlamaktır. Çevrenin görsel analizi yanı sıra, yerinde yapılan OSS ve MSS ölçümleri yoluyla, sokak kesişimi morfolojisine verilen nörofizyolojik tepkinin hangi koşullarda pozitif etki sağlayabileceği araştırma hipotezleri de test edilecektir.
Özet (Çeviri)
What makes a street intersection visually more memorable and exciting? The streets and features of the street define the experience of the urban built environment. One of the areas rarely examined within this domain are street intersections, their morphology, architectural qualities, and visual stimuli. To date, most of the research on the urban built environment has focused on qualitative studies, such as design and aesthetics; social and cultural variables, along with perception and interaction. Recently, the combination of quantitative methods in built environment research has shown how urban built environments are experienced by humans and how neurophysiological correlates with visual measures in this domain can help create better experiences through design. Data collection included environmental simulations, video recordings, pre- and post-experimental questionnaires, and recording of responses of the nervous system through wearable sensors. Data analysis techniques involved statistics such as regression, machine learning, and hotspot analysis. All experiments and analyses emphasize the importance of how the visual characteristics and different morphologies of street intersections enable different mobile experiences for pedestrians. The main contribution of this thesis lies in providing a streamlined methodology to extract and analyze essential visual and architectural qualities of the urban environment around street corners for pedestrians in motion, which can be adapted for an AI-based real-time analysis and prediction of urban environments in the future. Through extensive analysis and mapping of the environment, as well as measurements of the autonomous and central nervous system in situ, research hypotheses will be tested that the morphology of the street corner and its architectural features can effectively improve the neurophysiological response of humans, providing diverse responses for pedestrians based on their layout and visual characteristics.