Üniversite öğrencilerinin flört şiddeti tutumunun ve kabulünün duygusal zeka düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of university students' attitudes towards dating violence and its acceptance in relation to their emotional intelligence levels
  1. Tez No: 865865
  2. Yazar: MERVE KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlık bütünlüklerine zarar verebilen, kimi zaman kolayca görünebilen kimi zaman kolayca görünemeyen ve bir şiddet türü olan flört şiddetine, kişiler arası ilişkilerde sıklıkla rastlanmaktadır. Toplum içerisinde pek çok kez rastlanılan bu durum, bünyesinde; fiziksel şiddeti, cinsel şiddeti, psikolojik şiddeti, sosyal şiddeti, dijital şiddeti ve ekonomik şiddeti barındırabilmektedir. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin flört şiddeti ve kabulünün duygusal zeka düzeyleri ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmada demografik bilgi formu, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği, Çiftler Arası Şiddeti Kabul Ölçeği, Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 programında analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan kadın üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ve çiftler arası şiddeti kabulü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ve çiftler arası şiddeti kabulü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ile flört şiddeti tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmaya katılan kadın üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeyinin yüksek olması flört şiddetini desteklemeyen tutumlarını artırırken çiftler arası şiddeti kabullerinin düşük olmasına etki etmekte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeyinin yüksek olması flört şiddetini desteklemeyen tutumlarını artırırken çiftler arası şiddeti kabullerinin düşük olmasıyla ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent times, dating violence, which is a type of violence that is sometimes easily visible and sometimes not easily visible against the physical and mental health integrity of individuals, is frequently encountered in interpersonal relationships. This situation, which is encountered many times in society; It can include physical violence, sexual violence, psychological violence, social violence, digital violence and economic violence. In this study, the relationship between university students' dating violence and acceptance and their emotional intelligence levels was examined. In this study, demographic information form, Dating Violence Attitude Scale, Dyadic Violence Acceptance Scale, and Revised Schutte Emotional Intelligence Scale were used. The obtained data were analyzed in SPSS 27.0 program. A significant relationship was found between the emotional intelligence levels of female university students participating in the study and their acceptance of couple violence. A significant relationship was found between the emotional intelligence levels of the university students participating in the study and their acceptance of couple violence. A significant relationship was found between the emotional intelligence levels of the university students participating in the study and their attitude towards dating violence. It was concluded that the high level of emotional intelligence of the female university students participating in the study increases their attitudes that do not support dating violence and affects their low acceptance of violence between couples. It has been concluded that the high level of emotional intelligence of the university students participating in the study increases their attitudes that do not support dating violence and affects their low acceptance of violence between couples.