Determinants of financial performance of commercial banks: Evidence from Afghanistan
Tı̇carı̇ bankaların fı̇nansal performansının belı̇rleyı̇cı̇lerı̇: Afganı̇stan'dan kanıtlar
  1. Tez No: 865872
  2. Yazar: FARDİN OMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tez, özellikle Sahra Altı Afrika ve Doğu Afrika'ya odaklanarak ve daha sonra Afganistan'ın bankacılık ortamına yakınlaşarak ticari bankaların ekonomik kaynak tahsisinde oynadığı kritik rolü incelemektedir. Ticari bankaların karlılığı ve finansal sağlığının hem küresel olarak hem de Sahra Altı Afrika ve Afganistan gibi belirli bölgelerde ekonomik genişleme ve istikrarı nasıl etkilediğini tartışmaktadır. Tez, makroekonomik koşullar ve bankaya özgü özellikler gibi iç ve dış değişkenler de dahil olmak üzere ticari bankaların karlılığını etkileyen faktörleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ekonomik kalkınma, istikrar ve uluslararası standartlara uyum için banka finansal performansının anlaşılması ve analiz edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Afganistan bağlamında çalışma, Afgan bankalarının karşılaştığı dış piyasalara kısıtlı erişim ve yabancı bankalara kıyasla daha düşük karlılık gibi zorlukları ele almayı ve finansal sağlıklarına katkıda bulunan faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Hedefler arasında Afgan bankalarındaki kâr kullanımının değerlendirilmesi ve sermaye yeterliliği, müşteri tabanı, yönetim verimliliği ve siyasi istikrar gibi finansal performanslarının temel belirleyicilerinin tanımlanması yer almaktadır. Genel olarak tez, özellikle Afganistan gibi gelişmekte olan ülkeler bağlamında ticari bankacılığın dinamiklerinin ve bunun ekonomik büyüme ve istikrar üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis delves into the critical role of commercial banks in economic resource allocation, particularly focusing on Sub-Saharan Africa and East Africa, and subsequently zooming into the banking landscape of Afghanistan. It discusses how the profitability and financial health of commercial banks impact economic expansion and stability, both globally and in specific regions like Sub-Saharan Africa and Afghanistan. The thesis aims to explore the factors influencing the profitability of commercial banks, including internal and external variables, such as macroeconomic conditions and bank-specific characteristics. It highlights the significance of understanding and analyzing bank financial performance for economic development, stability, and compliance with international standards. In Afghanistan's context, the study aims to address the challenges faced by Afghan banks, such as restricted access to external markets and lower profitability compared to foreign banks, and identify factors contributing to their financial health. The objectives include assessing the utilization of profits in Afghan banks and identifying key determinants of their financial performance, such as capital adequacy, customer base, management efficiency, and political stability. Overall, the thesis seeks to contribute to a better understanding of the dynamics of commercial banking and its implications for economic growth and stability, particularly in the context of developing nations like Afghanistan.