Çukurova bölgesi'nde ikinci ürün koşullarında uygun pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties suitable for second crop conditions in cukurova region
- Tez No: 865911
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ, PROF. DR. SALİHA KIRICI, DOÇ. DR. CEVHER İLHAN CEVHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü deneme alanında 13 farklı pamuk çeşidi (May 344, ADN123, Zena1018, CEYKOT 340, C 92, ADN 712, Türkoğlu, Nihal, ADN 701, Öner 513, May 455, Lima, DP 332) kullanılarak Çukurova ekolojik koşullarında, ikinci ürün pamuk tarımının uygunluğunu araştırmak amacıyla tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çeşitler açısından ortalama kütlü pamuk verimi (kg/da) değerleri 327.5 ile 484.75 kg/da arasında değişkenlik göstermiştir. Çeşitler arasında en yüksek kütlü verimi 484.75 kg/da ile Nihal çeşidinden elde edilmiş, bunu ise ADN 701 ve Öner 513 çeşitleri izlemiştir. En yüksek ortalama çırçır randımanı Nihal çeşidinden, en iyi lif uzunluğu Lima çeşidinden, en yüksek lif kopma dayanıklılığı ise Türkoğlu çeşidinden elde edilmiştir. Çukurova koşullarında ikinci ürün pamuk tarımında sırasıyla Nihal, ADN 701 ve Öner 513 çeşitleri tercih edilebilir. Ayrıca çalışma sonuçlarının tek yıllık olduğu, farklı lokasyon ve yıllarda yapılacak çalışmalarla sonuçların desteklenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental field of Eastern Mediterranean Agricultural Research Institute with 4 replications according to the randomized plots experimental design to investigate the suitability of second crop cotton cultivation under Cukurova ecological conditions using 13 different cotton varieties. The mean values of seed cotton yields varied between 327.5 and 484.75 kg/da for the varieties. The highest seed cotton yields among the varieties was obtained from Nihal variety with 484.75 kg/da, followed by ADN 701 and Öner 513 varieties. The highest average ginning yield was obtained from Nihal variety, the longest fiber length (mm) was obtained from Lima variety and the highest fiber breaking strength (g/tex) was obtained from Türkoğlu variety. In Çukurova conditions, Nihal, ADN 701 and Öner 513 varieties can be preferred in second crop cotton cultivation, respectively. In addition, it is revealed that the study results are for a single year and the results need to be supported with studies to be carried out in different locations and years.