Çevrim içi, bağlamsal sözlüğün 5. sınıftaki öğrencilerin kelime bilgisine etkisi
The impact of online, contextual dictionary on vocabulary knowledge of 5th grade students
  1. Tez No: 865977
  2. Yazar: İREM NAZ ÇAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAKUŞ, DOÇ. DR. CELİLE EREN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Son yıllardaki göç hareketliliği ve Türkiye'nin küresel güç olmak yönünde yükselişi, Türkçenin öğretimini gün geçtikçe daha da önemli kılmaktadır. İlköğretim, Ortaöğretim ve Yüksek Öğretimde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı artmaktadır. İlköğretim devlet okullarındaki yabancı öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından dağıtılan ders kitaplarını yaşıtlarıyla birlikte okumaktadır. Bu süreçte ders kitaplarının, Türkçenin yabancı dil veya ikinci dil olarak öğretimine uyarlanması söz konusu olmaktadır. Eğitim-öğretimin daha verimli olabilmesi, öğretmen ve öğrencinin ders kitabı üzerinden iletişimlerini daha etkili kılınabilmesi için destekleyici materyallere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu materyallerin başında sözlük gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, 5. sınıftaki öğrencilerin MEB ders kitabı ile birlikte materyal olarak hazırlanan sözlüğü kullanmalarının kelime bilgisine etkilerini ortaya koymaktır. Türkçe ders kitabı temelli, öğrenim kazanımlarını destekleyici, bağlamsal, çevrim içi bir sözlük oluşturmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden, deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma kapsamında MEB 5. Sınıf Türkçe ders kitabındaki 1. Tema“Birey ve Toplum”, 2. Tema“Millî Mücadele ve Atatürk”, 3. Tema“Doğa ve Evren”ve 4. Tema“Millî Kültürümüz”temaları seçilmiştir. Seçilen temalar eğitim öğretim yılının 1. döneminin temaları olduğu için seçilmiştir. Bu temalar içerisinde yer alan okuma, dinleme/ izleme metinlerindeki kelimeler, metin sonrası etkinliklerindeki kelimeler ve tema sonu değerlendirme çalışmasında yer alan kelimeler incelenmiştir. Öğrencilere öğretildiği düşünülen kelimeler listelenmiş ve öğretmenlerden görüş alınmıştır. Bu görüşler çerçevesinde sözlüğe koyulacak kelimeler belirlenmiştir. Öğrencilerin sözlük kullanmadan önceki kelime bilgisini ölçmek için genel ve temaların ayrı ayrı ön testleri yapılmıştır. Daha sonra hazırlanmış olan sözlük öğrencilere tanıtılarak öğrencilerin kelime bilgisini ölçmek için genel ve temaların ayrı ayrı son testleri yapılmıştır. Ön test ve son test sonuçlarına göre öğrencilerin kelime bilgilerinin gelişimi incelenmiş ve anlamlı şekilde gelişim olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma kapsamında dijital sözlük kullanımının dil öğretiminde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The migration mobility in recent years and Turkey's rise towards becoming a global power make the teaching of Turkish language more and more important day by day. The number of foreign students studying in primary, secondary and higher education is increasing. Foreign students in primary public schools study the textbooks distributed by the Ministry of National Education (MoNE) together with their peers. In this process, textbooks are adapted to the teaching of Turkish as a foreign or second language. Supportive materials are needed in order to make education and training more efficient and to make the communication of teachers and students more effective through the textbook. One of these materials is the dictionary. The purpose of this study is to investigate the effects of utilizing the dictionary prepared as a supplementary material alongside the Ministry of National Education (MEB) textbook on the vocabulary acquisition of fifth-grade students.It is aimed to create a Turkish textbook-based, contextual, online dictionary that supports learning outcomes. In this study, quantitative research methods, experimental and control groups quasi experimental design were used. Within the scope of the study, the 1st Theme“Individual and Society”, 2nd Theme“National Struggle and Atatürk”, 3rd Theme“Nature and the Universe”and 4th Theme“Our National Culture”themes in the 5th grade Turkish textbook were selected. The selected themes were chosen because they were the themes of the 1st term of the academic year. The words in the reading, listening/watching texts, the words in the post-text activities and the words in the end of-the-theme evaluation study within these themes were analysed. The words that were thought to be taught to the students were listed and the opinions of the teachers were taken. Within the framework of these opinions, the words to be included in the dictionary were determined. In order to measure the vocabulary knowledge of the students before using the dictionary, general and theme pre-tests were conducted separately. Then, the prepared dictionary was introduced to the students and post-tests were made separately for general and themes to measure the vocabulary knowledge of the students. According to the results of the pre-test and post-test, the development of students' vocabulary was analysed and a significant development was observed. The conclusion has been reached that the use of digital dictionaries is effective in language teaching within the scope of this study.