The relationship between personnel empowerment practices and employee performance and job satisfaction in the context of strategic human resources management: A research in Erbil public and private institutions
Stratejik insan kaynakları yönetimi bağlamında personel güçlendirme uygulamaları ile çalışan performansı ve iş tatmini arasındaki ilişki Erbil kamu ve özel kurumlarında bir araştırma
  1. Tez No: 866005
  2. Yazar: ARAS KHUDHUR AHMED GALALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, stratejik insan kaynakları yönetimi (SİKAY) çerçevesinde, personel güçlendirme uygulamaları ile bu uygulamaların çalışan performansı ve iş tatmini üzerindeki karmaşık etkileşimini araştırmaktadır. Erbil'deki hem kamu hem de özel kurumları odaklayan bu araştırma, çağdaş işyerinde organizasyon etkinliğini şekillendiren dinamiklere dair değerli anlayışlar sunmayı amaçlamaktadır. Metodoloji, kantitatif anketler ve nitel mülakatları birleştiren karma bir yaklaşımı benimsemekte olup, kapsamlı veri toplamak için kullanılmaktadır. Analiz, stratejik İKY prensipleri ile uyumlu olmalarına dikkat ederek, karar alma otonomisinden beceri geliştirme girişimlerine kadar çeşitli personel güçlendirme uygulamalarını kapsamaktadır. Çalışan performans ölçütleri ve iş tatmini göstergeleri incelenerek, güçlendirme stratejileri ile organizasyonel sonuçlar arasındaki nüanslı bağlantılar ortaya çıkarılmaktadır. Bu araştırmanın bulguları, personel güçlendirme uygulamalarının çalışan performansı ve iş tatmini üzerindeki etkilerini aydınlatarak, mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır. Bu anlayışların sonuçları, kamu ve özel sektörleri kapsayarak, insan kaynakları yönetimi ve organizasyonel gelişimde stratejik kararları bilgilendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the intricate interplay between personnel empowerment practices and their impact on employee performance and job satisfaction within the framework of strategic human resources management (SHRM). Focused on both public and private institutions in Erbil, the research aims to provide valuable insights into the dynamics shaping organizational effectiveness in the contemporary workplace. The methodology employs a mixed-methods approach, combining quantitative surveys and qualitative interviews to gather comprehensive data. The analysis encompasses diverse personnel empowerment practices, ranging from decision-making autonomy to skill development initiatives, with a keen eye on their alignment with strategic HRM principles. Employee performance metrics and job satisfaction indicators are scrutinized to unveil the nuanced connections between empowerment strategies and organizational outcomes. The findings of this research contribute to the existing body of knowledge by shedding light on the specific mechanisms through which personnel empowerment practices influence employee performance and job satisfaction. The implications of these insights extend to both public and private sectors, informing strategic decisions in human resources management and organizational development.