Bacillus izolatları tarafından üretilen asit-dirençli selülaz enzimlerinin kısmi karakterizasyonu
Partial characterisation of acid-stable cellulase enzymes produced by Bacillus isolates
- Tez No: 866093
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ DEVRİM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Ziraat, Genetics, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, topraktan selülaz aktivitesine sahip iki adet asidofil Bacillus sp. izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzolatlar sırasıyla Bacillus sp. CNK1 ve CNK2 olarak isimlendirilmişlerdir. CNK1 selülazı bakterinin üreme periyodunun 48. saatinde maksimum aktivite seviyesine ulaşırken, CNK2 selülazı 72. saatte ulaşmıştır. CNK1 ve CNK2 selülazlarının her ikisi de optimum aktivitelerini 40 °C'de gösterirken, CNK1 selülazı optimum aktivitesini pH 4.0'de, CNK2 selülazı ise 5.0'da göstermiştir. CNK1 selülazı CaCl2 tarafından stimüle edilirken, MgCl2, CoCl2, EDTA ve SDS tarafından inhibe edilmiştir. Buna karşılık, CNK2 selülazı CaCl2, CoCl2, MgCl2 ve EDTA tarafından stimüle edilirken, SDS tarafından inhibe edilmiştir. Zimogram analizi ile CNK1 ve CNK2 selülaz enzimlerinin moleküler ağırlıkları sırasıyla yaklaşık olarak 21.1 ve 231.9 kDa olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two acidophilic Bacillus sp. isolates exhibiting cellulase activity were obtained from soil. The isolates were designated as Bacillus sp. CNK1 and CNK2, respectively. CNK1 cellulase reached its maximum activity level at the 48th hour of the bacterium's growth period, while CNK2 cellulase reached its maximum activity at the 72nd hour. Both CNK1 and CNK2 cellulases exhibited optimal activity at 40 °C, with CNK1 cellulase showing optimal activity at pH 4.0 and CNK2 cellulase at pH 5.0. CNK1 cellulase was stimulated by CaCl2 and inhibited by MgCl2, CoCl2, EDTA, and SDS. Conversely, CNK2 cellulase was stimulated by CaCl2, CoCl2, MgCl2, and EDTA, but inhibited by SDS. Zymogram analysis determined the molecular weights of CNK1 and CNK2 cellulase enzymes to be approximately 21.1 and 231.9 kDa, respectively.