Kaligrafi sanat terapisi uygulamasının üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı, bağlanma stilleri, dürtüsellik, psikolojik iyi oluş, psikolojik sağlamlık ve psikolojik semptomları üzerine etkisi
The effect of calligraphy art therapy on internet addiction, attachment styles, impulsivity, psychological well-being, psychological resilience, and psychological symptoms of university students
  1. Tez No: 866101
  2. Yazar: BÜŞRA KULÜP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychiatry, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Amaç: Araştırma,“sistemik kaligrafi terapisi”uygulamasının üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı, bağlanma stilleri, dürtüsellik, psikolojik iyi oluş, psikolojik sağlamlık ve psikolojik semptomları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Kampüsü'nde Ekim-Aralık 2023 tarihleri arasında ön test-son test-izleme testi randomize kontrollü tam deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini yaş ortalamaları 19,4 olan 14 (deney grubu n=7, kontrol grubu n=7) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubundaki üniversite öğrencilerine 4 hafta süreyle kaligrafi sanat terapisi uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında; İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin grup içi ve/veya gruplar arası ön test ve son test puanların karşılaştırılması sonucunda kaygılı-kararsız bağlanma (p=0,041), dikkat dürtüselliği (p=0,045), dürtüsellik (p=0,028), psikolojik iyi oluş (p=0,038), psikolojik sağlamlık (p=0,042), depresyon (p=0,041), hostilite (p=0,041) ve semptom belirti toplamı (p=0,045) puanları arasındaki farkın müdahale grubu lehine anlamlı olduğu saptanmıştır. İzleme testinde ise dikkat dürtüselliği (p=0,041), dürtüsellik (p=0,043) ve psikolojik iyi oluş düzeylerindeki anlamlı farkın korunduğu görülmektedir. Sonuç: Sistemik kaligrafi terapisi uygulaması sonrası, gruplar arası ve/veya grup içi ön test-son test karşılaştırmalarında; terapi alan üniversite öğrencilerinin almayanlara göre kaygılı-kararsız bağlanma; dürtüsellik, dikkat dürtüselliği, depresyon, hostilite ve belirti toplamı düzeylerinin düştüğü ve psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin yükseldiği görülmüştür. İzleme testinde ise dürtüsellik ile özelinde dikkat dürtüselliği düzeylerindeki anlamlı düşüşün ve psikolojik iyi oluş düzeyindeki anlamlı yükselişin kalıcılığının korunduğu saptanmaktadır. Sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to evaluate the effects of“systemic calligraphy therapy”on university students' levels of internet addiction, attachment styles, impulsivity, psychological well-being, resilience, and symptoms. Materials and Methods: The study was conducted at the University of Health Sciences from October to December 2023 as a randomized controlled trial with a pretest-posttest-follow-up test control group design. The sample consisted of 14 university students (7 in the experimental group and 7 in the control group) with an average age of 19.4 years. The experimental group underwent calligraphy art therapy for 4 weeks. Data collection involved the use of the Young Internet Addiction Scale, Three Dimensional Attachment Styles Scale, Barratt Impulsivity Scale-11, Psychological Well-Being Scale, Brief Psychological Resilience Scale, and Brief Symptom Inventory. Results: A comparison of pretest and posttest scores between the experimental and control groups revealed significant differences in anxious-ambivalent attachment (p=0.041), attentional impulsivity (p=0.045), impulsivity (p=0.028), psychological well-being (p=0.038), psychological resilience (p=0.042), depression (p=0.041), hostility (p=0.041), and positive symptom total scores (p=0.045) in favor of the experimental group. The follow-up assessment indicated sustained significant differences in levels of attentional impulsivity (p=0.041), impulsivity (p=0.043), and psychological well-being. Conclusion: After the application of systemic calligraphy therapy, in the pretest-posttest comparisons between groups and/or within groups, it was observed that the levels of anxious-ambivalent attachment, impulsivity, attentional impulsivity, depression, hostility, and positive symptom total decreased and the levels of psychological well-being and psychological resilience increased in the university students who received calligraphy therapy compared to those who did not receive calligraphy therapy. In the follow-up test, it was observed that the significant decrease in impulsivity and attentional impulsivity levels and the significant increase in psychological well-being levels were maintained. The results were discussed in light of the relevant literature.