Dijitalleşme ve esnek çalışma uygulamalarının iş performansına etkisi: E-ticaret sektörü örneği
The effect of digitalization and flexible working practices on business performance: The example of the e-commerce sector
- Tez No: 866175
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR EŞİTTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dijitalleşme ve esnek çalışmanın iş performansına etkisi özellikle Covid-19 salgını sonrasında değişen ve gelişen çalışma şartları sebebiyle araştırılmaya değer bir konu haline gelmiştir. Günümüz çalışma hayatında, kurumsal dijitalleşme ve esnek çalışma şeklinin oldukça popüler bir hâl aldığı görülmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışmada ise kurumsal dijitalleşme ile esnek çalışma saatlerinin iş performansını nasıl etkilediğini keşfetmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada öncelikle literatür taraması yapılarak bağımsız değişkenler olan dijitalleşme ve esnek çalışma ile bağımlı değişken olan iş performansı arasında bir model geliştirilmiştir. Yapılan tez çalışması, nicel araştırma yöntemi benimsenmiş olup bu doğrultuda veriler anket ölçeği aracılığı ile elde edilmiştir. İstanbul ilinde e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren on adet firma örneklem olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda 500 kişinin katılımı ile anket verileri elde edilmiştir. Ayrıca yapılan bu çalışmada, amaçlı örnekleme yöntemlerinden“benzeşik örnekleme yöntemi”kullanılmıştır. Çalışmada; normallik analizi, demografik bulgular, güvenilirlik ve faktör analizine ilişkin bulgular, korelasyon analizine ilişkin bulgular, regresyon analizi, t-testine ilişkin bulgular, ANOVA testine ilişkin bulgular ve hipotezlerin değerlendirilmesine yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, dijitalleşme ve esnek çalışma uygulamalarının iş performansını olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında dijitalleşmenin alt boyutları olan e-dönüşümden memnuniyet, e-dönüşüme uyum, yeni mesleki yeterlilik, meslek mensuplarının dijitalleşme ve teknolojik ürünlerden memnuniyetsizliği ve e-dönüşümden kaynaklı kaygı alt boyutlarının ve uzaktan çalışma uygulamalarının alt boyutları olan iş yaşam dengesi, iş sorumluluğu ve diğer çalışanlar alt boyutlarının iş performansının alt boyutları olan görev performansı ve bağlamsal performansı ile olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of digitalization and flexible working on business performance has become a subject worth researching, especially due to changing and evolving working conditions after the Covid-19 epidemic. In today's working life, corporate digitalization and flexible working style seem to have become very popular. In this study, it was aimed to discover how corporate digitalization and flexible working hours affect business performance. In this study, first of all, a literature review was conducted and a model was developed between the independent variables, digitalization and flexible working, and the dependent variable, business performance. The thesis study adopted a quantitative research method and, accordingly, data was obtained through a survey scale. Ten companies operating in the e-commerce sector in Istanbul were selected as samples. In this context, survey data was obtained with the participation of 500 people. Additionally, in this study,“analogous sampling method”, one of the purposeful sampling methods, was used. In the study; Normality analysis, demographic findings, reliability and factor analysis findings, correlation analysis findings, regression analysis, t-test findings, ANOVA test findings and evaluation of hypotheses are included. As a result of the study, it was concluded that digitalization and flexible working practices affect business performance positively and significantly. In addition, the sub-dimensions of digitalization, namely satisfaction with e-transformation, adaptation to e-transformation, new professional competence, professional members' dissatisfaction with digitalization and technological products, and the sub-dimensions of anxiety arising from e-transformation, and work life balance, job responsibility and other sub-dimensions of remote working applications. It was concluded that employee sub-dimensions positively and significantly affect business performance with its sub-dimensions, task performance and contextual performance.