Uzaktan eğitim süreçlerinin akademisyen performansı algısı üzerine etkisi: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi örneği
Effect of distance education processes on academic performance perception: A case study of Çanakkale Onsekiz Mart University
  1. Tez No: 866176
  2. Yazar: GÖKÇE GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER PAZARCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda teknolojik alanda yaşanan gelişmeler birçok disiplini etkilediği gibi eğitim alanında da büyük etki göstermiştir. Teknolojik gelişmelerin sonucunda ortaya çıkan ve gelişmeye devam eden kavramlardan biri de uzaktan eğitimdir. Covid-19 pandemisinin ardından dünyada olduğu gibi Türkiye'de de temel eğitimden yükseköğretime tüm eğitim düzeylerinde uzaktan eğitim ve hibrit eğitim uygulamasına geçilmiştir. Bu noktada uzaktan eğitimin akademisyenlerin verimliliğine olan etkisinin araştırılması önemli hâle gelmiştir. Bu çalışmada uzaktan eğitim ve akademik performans kavramlarına ilişkin akademisyen görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında kişisel bilgi formu, uzaktan eğitim algısı ve akademik performans ölçeklerinden oluşan anket formu 247 akademisyene uygulanmıştır. Uygulanan anketler ile toplanan veriler; frekans analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız Örneklem T Testiyle incelenmiştir. Akademisyenlerin uzaktan eğitim ve akademik performans algıları arasındaki pozitif yönlü ve anlamlı ilişki korelasyon analizi ile saptanmıştır. Yapılan doğrusal regresyon analizi sonucunda uzaktan eğitim algısının akademik performansa pozitif (yönlü) ve anlamlı etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology in recent years have impacted education and many other disciplines. Distance education is a concept that has emerged as a result of these developments. In response to the Covid-19 pandemic, Turkey has implemented distance and hybrid education at all levels, from primary education to higher education, in line with global trends. It is now crucial to examine the effectiveness of the recently introduced distance education approach for academics. The aim of the study was to gather the opinions of academics on the concepts of distance education and academic performance. A survey form was administered to 247 academics within the scope of the research. The form consisted of a personal information section, a distance education perception scale, and an academic performance scale. The obtained data underwent frequency analysis, One-Way Analysis of Variance. Correlation and Independent Sample T Test analysis determined a positive and significant relationship between academics' perceptions of distance education and academic performance. The linear regression analysis revealed that distance education perception had a positive and significant impact on academic performance.