İş birliği, öğrenme ve faydalılık ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması ve afet yönetimi tatbikatlarındaki etki analizi
Turkish validity and reliability study of collaboration, learning and usefulness scale and impact analysis on disaster management exercises
- Tez No: 866186
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Public Health, Public Administration, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Araştırmanın ilk amacı, Berlin ve Carlström tarafından geliştirilen afet ve acil durum tatbikatlarında kullanılan“İş birliği, Öğrenme ve Faydalılık Ölçeğinin (İÖF)”Türkçe'ye uyarlanması için geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasının yapılmasıdır. Araştırmanın ikinci amacı ise iş birliği tatbikatlarının öğrenme ve faydalılık algısına etkisini analiz etmektir. Araştırma metodolojik tipte epidemiyolojik bir çalışmadır. Araştırmanın verileri masabaşı ve saha tatbikatlarından elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 3'ü masabaşı tatbikatı 3'ü saha tatbikatı olmak üzere 6 farklı tatbikatta toplam 252 kişiye anket formu yüz yüze ve online olarak uygulanmıştır. Tekrar testi için 2-4 hafta aralığında 71 katılımcıya tekrar testi uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama aşaması 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kişisel bilgi formu ve İÖF ölçeğinden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmada SPSS ve AMOS programları kullanılarak İÖF ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmada İÖF ölçeği Cronbach Alfa değeri 0,945 olarak saptanmıştır. İÖF formu Türkçe versiyonu ölçek verileri geçerli ve güvenilir kabul edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre iş birliği tatbikatları ile öğrenme, öğrenme ile faydalılık arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to conduct a validity and reliability study for the adaptation of the“Cooperation, Learning and Usefulness Scale (CLU)”used in disaster and emergency drills developed by Berlin and Carlström into Turkish. The research is an epidemiological study of methodological type. The data of the research consists of data obtained from desk and field exercises. Within the scope of the research, a questionnaire form was applied to 252 people face to face and online in 6 different exercises, 3 of which were desk exercises and 3 were field exercises. For the retest, 71 participants were retested between 2 and 4 weeks. The data collection phase of the research was carried out in 2022. A data collection tool consisting of a personal information form and CLU scale was used in the study. In the study, validity and reliability analyzes of the CLU scale were performed using SPSS and AMOS programs. In the study, the CLU scale Cronbach's Alpha value was determined as 0.945. The scale data of the Turkish version of the CLU form were accepted as valid and reliable. According to the results of the research, it was understood that there was a statistically significant relationship between cooperation exercises and learning, and between learning and usefulness.