4. sınıf aydınlatma ve ses teknolojileri ünitesinde web 2.0 araçları kullanımının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of the use of web 2.0 tools in the 4th grade lighting and sound technologies unit based on different variables
  1. Tez No: 869573
  2. Yazar: AHMET KOÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf fen bilimleri dersinde Web 2.0 araçlarının kullanılmasının öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarısına, fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına ve teknolojiye karşı bakış açılarına etkisini araştırmaktır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Sivas ilinin Şarkışla ilçesindeki bir ilkokulda 40 öğrenciyle ve 4.sınıf fen bilimleri dersi aydınlatma ve ses teknolojileri ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test -son test deney kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda Web 2.0 araçlarıyla oluşturulmuş materyallerle desteklenen dersler işlenirken, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı uygulanmıştır. Her iki gruptaki dersler araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak; Aydınlatma ve Ses Teknolojileri Ünitesi Akademik Başarı Testi, Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effect of using Web 2.0 tools in primary school 4th grade science course on students' academic achievement in science course, their attitude towards science course and their perspective towards technology. The study was conducted on 40 students in primary schools in Şarkışla district, Sivas province, in the academic year 2022-2023 in the 4th grade science course unit of light and sound technologies. The study used a quasi-experimental design with a pre-test and post-test experimental control group, one of the quantitative research methods. In the experimental group, lessons were taught supported by materials created with Web 2.0 tools, while in the control group, the existing curriculum was used. The lessons in both groups were delivered by the researcher. Academic Achievement Test for Lighting and Sound Technologies Unit, Attitude Scale towards Science Course and Attitude Scale towards Technology were used as data collection tools.