Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yönelik göç politikası ve göç yönetimi
Turkey's migration policy and migration management towards Syrian asylum seekers
  1. Tez No: 866268
  2. Yazar: MEHMET AKİF ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARZİYE MEMMEDLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmamızın temel sorusu ülkemize gelen Suriyeli sığınmacılara yönelik geliştirilen politikalar ile birlikte göç kavramları bütünsel olarak değerlendirilerek Türkiye'nin Suriyeli Sığınmacılara yönelik politikalarının etkileri ve bu politikalar ile birlikte göç yönetiminde nasıl bir yol izlendiği hakkında bilgi vererek Türkiye'nin göç yönetimini anlaşılmaya çalışılmıştır. Sahip olunan bilgiler ile şu hipotezler oluşturulmuştur: ilk olarak Suriye'de gerçekleşen iç çatışmaların ardından Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin hukuki statüleri ve neden oldukları fiili durum olağan yönetim anlayışının ötesinde bir yaklaşım ve organizasyon becerisi gerektirmektedir. Türkiye'de Suriyelilere sağlanan insani koşullarla birlikte ülke içinde toplumsal dengenin korunması bu fiili duruma dayalı olarak geliştirilen özgün bir göç yönetiminin ve politikasının sonucudur. İkinci olarak: Türkiye, Suriye'den gelen ani göç dalgasına hazırlıksız yakalanmasına rağmen başarılı bir göç yönetimi politikası uygulayabilmiştir. Son olarak: Türkiye'de Suriyeli sığınmacılara yönelik oluşturulan göç yönetimi organizasyonları kurumsallaştırılarak dünya standartlarının üzerinde bir göç organizasyonu haline getirilmiştir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bir çalışmadır. Çalışma, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yönelik göç politikası ve göç yönetimi konusunu ele almaktadır ve tarihsel bir yaklaşımla değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main question of this study is to evaluate Turkey's migration management holistically, along with the policies developed for Syrian asylum seekers coming to our country, and to understand Turkey's migration management by providing information about the effects of Turkey's policies towards Syrian asylum seekers and the path followed in migration management with these policies. With the information obtained, the following hypotheses were created: firstly, the legal status of the Syrians who took asylum seekers in Turkey after the civil conflicts in Syria and the actual situation they caused require an approach and organizational skills beyond the ordinary management approach. The humanitarian conditions provided to Syrians in Turkey and the preservation of social balance within the country are the result of a unique migration management and policy developed based on this actual situation. Secondly: Although Turkey was caught unprepared for the sudden wave of migration from Syria, it was able to implement a successful migration management policy. Finally: The migration management organizations established for Syrian asylum seekers in Turkey have been institutionalized and turned into a migration organization above world standards. This study is a study using qualitative research methods. The study deals with Turkey's migration policy and migration management towards Syrian asylum seekers and is evaluated with a historical approach.