Multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme / transrektal ultrason füzyon prostat biyopsi işlemi sırasında müzik dinletilmesinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
Impact of listening music during the procedure of multiparametric magnetic resonance imaging / transrectal ultrasound fusion prostate biopsy on pain and anxiety levels
  1. Tez No: 866278
  2. Yazar: ÇAĞRI COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER CEM BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Prostat kanseri (PK), erkeklerde ikinci en sık görülen malignitedir. PK'nin kesin tanısı prostat biyopsisiyle konur. Prostat biyopsisinin duyarlılığını arttırmak için işlem öncesinde çekilen multiparametrik MR görüntülemelere (MpMRG) göre şüpheli alanlardan hedefe yönelik doku örneği alınabilir. MpMRG ve transrektal ultrason (TRUS) görüntülerini birleştirerek yapılan bu işleme füzyon prostat biyopsisi (FBx) adı verilir. FBx'nin genel pratik kullanımı, MpMRG'deki şüpheli lezyondan doku örneği alındıktan sonra, sistematik biyopsi (SBx) yapılmasını içeren kombine yaklaşımdır. Bu sayede PK için en iyi tanı oranları yakalanmaktadır. Çalışmamıza MpMRG'de PI-RADS ≥3 şüpheli lezyonu olan ve FBx planı olan 149 hasta dahil edildi. Tüm hastalara biyopsi öncesinde intrarektal lokal analjezik instilasyonu yapıldı. Hedefe yönelik yapılan FBx işlemi sonrasında bütün hastalara 12 kor SBx uygulandı. Mayıs 2023 - Eylül 2023 arasında FBx yapılan bu hastalardan 78 tanesine FBx işlemi sırasında, tüm hastalar için aynı sırayla oluşturulan oynatma listesindeki klasik müzik parçaları dinletildi. 71 hasta ise gürültü önleyici kulaklık taktı ancak müzik dinletilmedi. Tüm hastaların işlem öncesinde sistolik ve diasyolik kan basıncı (SKB, DKB), solunum sayısı (SS) ve kalp hızı (KH) gibi vital parametrelerine bakıldı. Biyopsi sonrasında tekrar hastaların vital parametrelerine bakıldı. İşlem sonlandıktan en az 10 dakika sonra hastalardan VAS skoru, STAI-I ve STAI-II anketleri doldurulmaları istenerek hastaların ağrı ve anksiyete düzeyleri ölçüldü. Müzik ve kontrol grubun olarak ayrılan hastalardan, her iki grup arasında yaş, PSA düzeyleri, lezyon sayıları, PI-RADS skorları, prostat volümü, lezyon çapları ve lezyon yerleri açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Müzik grubunda medyan işlem süresi 22 dakika (20 – 25) iken, kontrol grubunda 20 dakika (16 – 24) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common malignancy in men. The definitive diagnosis of prostate cancer is made through a prostate biopsy. To enhance the sensitivity of the biopsy, targeted tissue samples can be obtained from suspicious areas identified on multiparametric magnetic resonance imaging (MpMRI) before the procedure. The fusion of MpMRI and transrectal ultrasound (TRUS) images to guide the biopsy is referred to as fusion biopsy (FBx). The standard practice of FBx involves performing systematic biopsies (SBx) after obtaining tissue samples from suspicious lesions identified on MpMRI, leading to the highest diagnostic rates for prostate cancer. Our study included 149 patients who had suspicious lesions with a Prostate Imaging Reporting and Data System (PI-RADS) score of ≥3 on MpMRI and were scheduled for FBx. Intrarectal local anesthetic (ILA) instillation was performed in all patients before the biopsy. Following the targeted FBx + SBx procedure, all patients underwent 12-core SBx. Between May 2023 and September 2023, out of these patients, 78 were played classical music from a predefined playlist during the FBx procedure, while 71 patients wore noise-canceling headphones without music. Vital parameters such as systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), respiratory rate (RR), and heart rate (HR) were assessed for all patients before the procedure and again after the procedure. At least 10 minutes after the procedure, patients were asked to complete a visual analog scale (VAS) score, as well as the State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I and STAI-II) questionnaires, to measure their pain and anxiety levels. There were no statistically significant differences between the music and control groups in terms of age, PSA levels, number of lesions, PI-RADS scores, prostate volume, lesion diameter, and lesion locations. The median procedure time in the music group was found to be 22 minutes (20-25), while it was 20 minutes (16-24) in the control group.