Sağlıklı bebeği olan annelerin bebeklerinin bakımı ile ilgili sorunlarında sorun-çözme becerilerine sosyo-ekonomik düzeyin etkisi
Effects of socio-economic level on problem-solving skills related with baby care of mothers who have healthy babies
  1. Tez No: 86630
  2. Yazar: YASEMİN TAZEYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET: Araştırma, sağlıklı bebeği olan annelerin bebeklerinin bakımı ile ilgili sorunlarında sorun-çözme becerilerine sosyo-ekonomik düzeyin etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırmanın evrenini, Edirne merkezde yer alan ve kura ile belirlenen Fatih Binevler ve Muradiye Sağlık ocağımn Ev Tespit Fişlerinden saptanan 6-24 aylık bebeğe sahip 15 - 49 yaş arası 659 anne oluşturdu. Örnekleme ; her iki sağlık ocağında eş zamanlı eş veri tabanı oluşturmak amacı ile bir hafta bir bölgeye, bir hafta diğer bölgeye, haftanın iki günü ( Pazartesi, Perşembe ) Kasım 1997 - Nisan 1998 tarihleri arasında başvuran ve rastlantısal örneklem yöntemi ile seçilen toplam 108 anne (Fatih Binevler Sağlık Ocağı bölgesinden 55 anne, Muradiye Sağlık Ocağı bölgesinden 53 anne) alındı. Veriler ; aile ve anneyi tanıtıcı bilgileri içeren anket formu ile sorun-çözme becerileri değerlendirme formu“bebeğimin bakım sorunları ile ilgilenme durumum”kullanılarak elde edildi. Elde edilen verilerin analizi için SPSS (Statistical Pacakage For Social Sciences ) paket programından yararlanıldı. İstatistiksel değerlendirmelerde yüzdelik, ortalama, standart sapma, student's t testi, tek yönlü varyans çözümlemesi (ANOVA) yöntemleri kullanıldı. Annelerin sağlıklı bebeklerinin bakım sorunlarını çözme becerileri formundan aldıkları puan ile annenin yaşı, babanın yaşı, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim 55durumu, annenin çalışma durumu, annenin bebek bakımı konusunda daha önce bilgi alma durumu, eve giren aylık para miktarı, ev sağlık koşullan ve yaşam koşullan arasında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı doğru bir ilişki bulunurken ( p < 0.05 ), yaşayan çocuk sayısı, gebeliği isteme durumu, daha önce başka bebeğe bakım verme durumu arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı ( p>0.05 ).
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF SOCIO - ECONOMIC LEVEL ON PROBLEM- SOLVING SKILLS RELATED WITH BABY CARE OF MOTHERS WHO HAVE HEALTHY BABIES. This research was planned descriptively for clarifying the effects of socio-economic status on the problems of mothers who had healthy babies and their problem solving skills about infant care. The focus of the research was on 659 mothers.They had babies of 6 to 24 months and were determined from Home Determining Receipts of Fatih Binevler Health Organization and Muradiye Health Organization. The sample was obtained from 55 mothers who had been applied in Fatih Binevler Health Organization and 53 of Muradiye Health Organization for two days in a week (Monday and Thursday) from November 1997 to April 1998 and executed in one region in a week and the other region for the other week for obtaining data base at the same time. The data was obtained by using two forms“Family and Family Descriptive Informations Questionnarie Form”and“My Position On Caring My Baby”. It was used SPSS Program (Statistical Package For Social Sciences) for analizing of the data and the methods of percentage, mean,standart deviation,student's t test, one-way ANOVA methods. 57When there were some significant and direct differences as statistically between the scores taken from the form of mothers' healthy baby care problem solving skills assesment and mother's age, father's age, mother's education situation, father's education situation, mother's working situation, family's health insurance, former information about baby care, monthly income, home health conditions, family's socio - economic status and living condition status (p < 0,05); there was no meaningfull relation among the number of living babies, the situation of wanting pregnancy and the situation of giving a former baby care. According to their socio - economic level; when the dispersion of the scores which were obtained from each of the subscales of mother's problem solving skill form was examined, it was shown statiatically that the higher the socio-economic level, the higher the means of problem solving skill scores and their skills (p < 0.05). 58