Lider-üye etkileşiminin iş tatmini üzerine etkisi: Vergi çalışanları üzerine bir çalışma
The effect of leader-member exchange on job satisfaction: A study on tax employees
- Tez No: 866342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BURAK EKMEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezin amacı, lider-üye etkileşiminin iş tatmini üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma verileri kesitsel bir araştırma tasarımı kullanılarak Ankara'da vergi dairelerinde çalışan toplam 356 katılımcıdan toplanmıştır. Hipotez testi, kontrol değişkenlerinin de eklenmesiyle hiyerarşik regresyon analizi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, lider-üye etkileşiminin vergi çalışanlarının iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu tez, kamu sektörü ve vergi çalışanları bağlamında lider-üye etkileşimi ve iş tatmini arasındaki etkileşimi inceleyerek mevcut literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Ancak, bu çalışmada kesitsel bir araştırma tasarımı uygulandığından değişkenler arasında nedensel çıkarımlar yapılamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the effect of leader-member exchange on job satisfaction. Research data were collected from a total of 356 participants working in tax offices in Ankara using a cross-sectional research design. Hypothesis testing was carried out by applying hierarchical regression analysis with the addition of control variables. The results showed that leader-member exchange has a significant and positive effect on tax employees' job satisfaction. This thesis makes an important contribution to the existing literature by examining the interaction between leader-member interaction and job satisfaction in the context of public sector and tax employees. However, since a cross-sectional research design is applied in this study, causal inferences cannot be made between variables.