The Western sahara conflict: Geography, origins, autonomy, and international response
Batı sahara çatışması: Coğrafya, kökenler, özerklik ve uluslararası müdahale
- Tez No: 866355
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MENSUR AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Batı Sahra çatışması, bölge, nüfus ve doğal kaynakları kapsayan karmaşık jeopolitik dinamiklerin yönlendirdiği bölgesel istikrara yönelik kalıcı bir zorluk teşkil etmektedir. Bu tez, çatışmanın kökenlerini ve gelişimini kapsamlı bir şekilde inceleyerek coğrafi, demografik ve kaynaklarla ilgili yönlerini analiz etmektedir. Çalışma, Batı Sahra'nın coğrafi manzarasının incelenmesiyle başlıyor ve bunun stratejik önemi ve bölgesel egemenlik açısından etkileri hakkında fikir veriyor. Bölgenin demografik yapısını derinlemesine inceleyerek, çatışmanın sosyo-politik manzarasını şekillendirmede önemli bir rol oynayan çeşitli etnik gruplara ve onların tarihsel gidişatına ışık tutuyor. Tezin merkezinde, Fas'ın Batı Sahra üzerindeki iddiası ayrıntılı bir şekilde inceleniyor ve 2007'de önerilen özerklik planının potansiyel bir çözüm çerçevesi olarak uygulanabilirliği değerlendiriliyor. Bu değerlendirmede uygulanabilirliği, uluslararası hukuk ilkelerine uyumu ve çeşitli küresel paydaşlardan aldığı tepkiler dikkate alınmaktadır. Çeşitli bilimsel bakış açıları ve ampirik kanıtlardan yararlanan bu tez, Batı Sahra çatışmasının ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunuyor. Tarihsel, sosyo-ekonomik ve politik boyutları açıklayarak, devam eden tartışmalara değerli bilgiler sağlamayı ve adil ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşma umutlarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Western Sahara conflict poses a persistent challenge to regional stability, driven by complex geopolitical dynamics encompassing territory, population, and natural resources. This thesis conducts a comprehensive examination of the conflict's origins and evolution, analyzing its geographical, demographic, and resource-related aspects. The study begins with an exploration of Western Sahara's geographic landscape, offering insights into its strategic significance and implications for territorial sovereignty. It delves into the region's demographic composition, shedding light on diverse ethnic groups and their historical trajectories, which play a crucial role in shaping the conflict's socio-political landscape. Central to the thesis is a detailed scrutinizes the Moroccan claim over Western Sahara and assesses the viability of the autonomy plan proposed in 2007 as a potential resolution framework. This evaluation considers its feasibility, alignment with international legal principles, and the reactions it has elicited from various global stakeholders. Drawing on a diverse range of scholarly perspectives and empirical evidence, this thesis contributes to a nuanced understanding of the Western Sahara conflict. By elucidating historical, socio-economic, and political dimensions, it aims to provide valuable insights for ongoing debates and promote the prospects of achieving a just and sustainable resolution.