Eksternal ventriküler drenaj (EVD) ilişkili enfeksiyon ve mortalite risk faktörlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of external ventricular drainage (EVD) related infection and mortality risk factors
  1. Tez No: 929545
  2. Yazar: BÜŞRA MERAL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖNGÜRÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Eksternal ventriküler drenaj (EVD) kateteri takılması, Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde yaygın uygulanan önemli yaşam kurtarıcı girişimlerdendir. En önemli komplikasyonu EVD kateteri ilişkili enfeksiyondur. Biz bu çalışmada hastanemizde gelişen EVD kateteri ilişkili enfeksiyon ve mortalite ilişkili risk faktörleri ile etken mikroorganizmaların empirik tedaviye uygunluğunu araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda hastanemiz Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğince uygun endikasyonlarda Ocak 2017 – Kasım 2022 tarihleri arasında EVD kateteri takılan hastaların demografik ve klinik özellikleri ile laboratuvar sonuçları hastane bilgi sistemi üzerinden retrospektif olarak kaydedilmiştir. Hastalara enfeksiyon tanısı, Hastalık Önleme Ve Kontrol Merkezi'nin Ulusal Güvenlik Ağının (Centers for Disease Control and Prevention's National Healthcare Safety Network= CDC) tanımladığı kriterlere göre konulmuştur. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 25.0 programı kullanılarak yapılmış olup p değerinin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EVALUATION OF EXTERNAL VENTRICULAR DRAINAGE (EVD) RELATED INFECTION AND MORTALITY RISK FACTORS Objective: The placement of external ventricular drainage (EVD) catheter is a widely used and important life-saving intervention in the Neurosurgery Clinic. The most important complication is EVD catheter-related infection.The aim of this study is to investigate the risk factors associated with the development of external ventricular drain (EVD) catheter-related infections and mortality and the susceptibility of the causative microorganisms for empirical treatment in our hospital. Materials and Methods: In this study, demographic and clinical characteristics and laboratory results of patients who underwent EVD catheter insertion between January 2017 and November 2022 in our Neurosurgery Clinic were recorded retrospectively from the hospital information system. Infection diagnosis was made according to the criteria defined by the Centers for Disease Control and Prevention's National Healthcare Safety Network. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0, and a p-value of