STEM temelli fen bilimleri öğretiminin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, girişimciliklerine ve motivasyonlarına etkisi
The effect of STEM-based science teaching on the academic achievement, entrepreneurship and motivation of primary school 3rd grade students
  1. Tez No: 866486
  2. Yazar: FATİH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı STEM temelli fen bilimleri öğretiminin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, girişimciliklerine ve motivasyonlarına etkisini belirlemektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi desenlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi İç Anadolu Bölgesindeki bir ildeki devlet okulunda iki farklı şubede öğrenim görmekte olan 3. sınıf öğrencileridir. Deney grubunda 28, kontrol grubunda 27 kişi olmak üzere çalışmanın örneklemini 55 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından geçerliği ve güvenirliği sağlanarak geliştirilen“Akademik Başarı Testi”, Akyar (2021) tarafından geliştirilen“Girişimcilik Ölçeği”ve Kaplan vd., (2021) tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Çalışma kapsamında ön test uygulandıktan sonra deney grubunda fen bilimleri dersler hazırlanan STEM etkinlikleriyle gerçekleştirilirken kontrol grubunda ise mevcut program doğrultusunda fen bilimleri dersleri işlenmiştir. Uygulama beş hafta boyunca devam etmiştir. Uygulama sonrasında her iki gruba da son test uygulanmıştır. Ön test ve son testten elde edilen veriler SPSS 26.0 ve Excel paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik dağılımları incelenmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda verilerin analizinde parametrik testlerden bağımsız gruplar t-testi ve bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of STEM-based science teaching on the academic achievement, entrepreneurship and motivation of 3rd grade primary school students. In the study, a quasi-experimental design with pre-test post-test control group, one of the quantitative research method designs, was used. The sample of the study is 3rd grade students studying in two different branches of a public school in a province in the Central Anatolia Region. The sample of the study consisted of 55 students, 28 in the experimental group and 27 in the control group. The data of the study were collected with the“Academic Achievement Test”developed by the researcher by ensuring its validity and reliability, the“Entrepreneurship Scale”developed by Akyar (2021) and the“Science Motivation Scale”developed by Kaplan et al., (2021). After the pre-test was applied within the scope of the study, science lessons were taught with prepared STEM activities in the experimental group, while science lessons were taught in line with the current program in the control group. The application continued for five weeks. After the application, a post-test was applied to both groups. The data obtained from the pre-test and post-test were analyzed with SPSS 26.0 and Excel package program. The normality distributions of the data were examined and it was concluded that the data showed a normal distribution. Accordingly, independent groups t-test and dependent groups t-test, which are parametric tests, were used to analyze the data.