Ahmet Cevat Emre'nin Türkçe Kıraat kitabının değerler eğitimi açısından incelenmesi
Review of Ahmet Cevat Emre's Türkçe Kıraat book in terms of values education
  1. Tez No: 394752
  2. Yazar: MUSTAFA TANRIKULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Çocuklar, bugünlerin ve yarınların kurtarıcısı; milletleri ayakta tutan iradelerdir. Ahmet Cevat Emre gibi önemli bir Türk dilcisi, çocukların bu önemini görmüş ve bu kitabı özellikle Osmanlı Devleti'nin içerisinde bulunduğu vahim siyasi ve sosyal ortamda kaleme almıştır. Türk çocuklarına, temel değerleri olan saygı, sevgi, hoşgörü, sabır, yardımlaşma, merhamet, şefkat gibi değerleri vermeyi amaçlayan bu kitap oldukça değerli bir eserdir. Bu araştırma, kitabın temel değerlerini ortaya çıkardığı için önemlidir. Bu araştırmamızda Ahmet Cevat Emre'nin Türkçe Kıraat Kitabı, değerler eğitimi açısından incelenmiştir. Araştırmamızda değerler eğitimi ve unsurları hakkında bilgi verildikten sonra, Ahmet Cevat Emre'nin hayatı, ilmi çalışmaları ile eserleri hakkında bilgiler verilmiştir.“Türkçe Kıraat”kitabının Latin harflerine aktarımı yapılmış ve eser değerler eğitimi öğeleri açısından incelenmiştir. Yaşadığı dönem ve yaptığı çalışmalara bakıldığı zaman dil bilgisi çalışmaları bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan Ahmet Cevat Emre'nin Türkçe Kıraat kitabında çocuklar için seçtiği metinleri okundukça bu araştırmanın önemi daha da iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Children are saviors of today and tomorrow and they are the wills which keep nations strong and stable. Such an important linguist like Ahmet Cevat Emre saw this importance of the children and wrote this book in the period especially when Ottoman Empire was in desperate social and political conflict. This book is a very valuable work which aims to give basic values to Turkish children like respect, love, patience, forbearance, clemency, mercy and helping each other. This research is important because it reveals basic values of the book. In this research, Ahmet Cevat Emre's Turkce Kıraat book has been reviewed in terms of values education. In our research, the information about Ahmet Cevat Emre's life, scientific research and works are given after the information of Values Education and its elements have been presented.“Turkce Kıraat”book has translated into Latin letters and the work has been reviewed in terms of values education components. This research will be understood better as the texts which are picked up for the children are read in Ahmet Cevat Emre's Turkce Kıraat book which has an important role when we look at the period he lived and the works he did.