Exploring interaction design and voice integration. An interaction design proposal for playful voice experiences in a VR environment
Etkileşim tasarımı ve ses entegrasyonunun keşfedilmesi. VR ortamında eğlenceli ses deneyimleri için bir etkileşim tasarımı önerisi
  1. Tez No: 866510
  2. Yazar: ALARA OLCAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARKUS WILSING
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnsan sesi ve konuşma teknolojilerinin Metaverse'e dahil edilmesi, sanal etkileşimleri dönüştürme potansiyeline sahiptir. Gerçek ve dijital dünya arasındaki çizgi bulanıklaştıkça ses, bu sürükleyici ortamda tanımlama ve iletişimin temel bir bileşeni haline geliyor. Sesli komutlar ve tartışmalar, bir varlık ve temsil duygusu sağlayarak sosyalleşmeyi, işbirliği yapmayı ve sanal ortamlarda gezinmeyi kolaylaştırır. Bu çalışma, Metaverse'de konuşma teknolojilerinin kullanılmasında arayüz ve kullanıcı deneyimi tasarımının önemini araştırmaktadır. Çalışma, VR bağlamlarındaki dil engellerine odaklanarak, iletişimi geliştirirken dil engellerinin hem olumlu hem de olumsuz sonuçlarını hafifletecek bir etkileşim tasarımı yaklaşımı öneriyor.
Özet (Çeviri)
The incorporation of human voice and speech technologies into the Metaverse has the potential to transform virtual interactions. As the line between the actual and digital worlds blurs, voice becomes an essential component of identification and communication in this immersive setting. Voice commands and discussions provide a sense of presence and agency, making it easier to socialize, collaborate, and navigate virtual environments. This study investigates the importance of interface and user experience design in utilizing speech technologies in the Metaverse. By concentrating on language obstacles in VR contexts, the study hopes to suggest an interaction design approach that will improve communication while mitigating both positive and negative consequences of language barriers.