Deconstructing Syrian and Yemeni civil wars through a post-colonial lense
Suriye ve Yemen iç savaşlarının post-kolonyal bir mercekten yapısöküme uğratılması
  1. Tez No: 866535
  2. Yazar: GÖKÇE PİŞKİN ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT CAN ADISÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, postkolonyal bir mercek kullanarak Suriye (2011 – Günümüz) ve Yemen (2014 – Günümüz) iç savaşlarını yeniden yapılandırmakta ve tarihsel kolonyal mirasların bu çatışmaları nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Sömürgeciliğin Suriye ve Yemen'de devletleşme, mezhepçilik, dış müdahale, bölgesel güç mücadeleleri, ekonomik sömürü ve yeni sömürgecilik üzerindeki etkisini incelemektedir. Sosyo-ekonomik eşitsizlikleri, siyasi marjinalleşmeyi ve mezhepsel bölünmeleri ele alan kapsayıcı yaklaşımlara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Postkolonyal perspektif, egemen anlatılara meydan okuyarak sürdürülebilir çatışma çözümü için incelikli içgörüler sunmaktadır. Araştırma, sömürgeciliğin tarihsel mirasını ve süregelen emperyalist etkileri vurgulayarak çatışma çözümünün insani ve siyasi sonuçlarını ortaya koymaktadır. Bazı kısıtlamalara rağmen bu çalışma, çatışmaların postkolonyal bir mercekten kapsamlı bir şekilde anlaşılması çağrısında bulunmakta ve barış inşası çabaları için değerli içgörüler sunmaktadır. Gelecekteki araştırma fırsatları, tarihsel kökleri, sömürge sonrası kimlikleri, ekonomik boyutları, insani sonuçları ve bölgesel güç dinamiklerini keşfetmekte yatmaktadır. Nihayetinde bu araştırma, çatışma bölgelerindeki uluslararası ilişkiler ve sosyal çalışmaların daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis uses a postcolonial lens to deconstruct the Syrian (2011 – Present Time) and Yemeni (2014 – Present Time) civil wars, revealing how historical colonial legacies shape these conflicts. It examines the impact of colonialism on statehood, sectarianism, external intervention, regional power struggles, economic exploitation and neo-colonialism in Syria and Yemen. It highlights the need for inclusive approaches that address socio-economic disparities, political marginalisation and sectarian divisions. By challenging dominant narratives, the postcolonial perspective offers nuanced insights for sustainable conflict resolution. The research highlights the humanitarian and political implications for conflict resolution, highlighting the historical legacies of colonialism and ongoing imperialist influences. Despite certain limitations, the study calls for a comprehensive understanding of conflicts through a postcolonial lens and offers valuable insights for peacebuilding efforts. Future research opportunities lie in exploring historical roots, post-colonial identities, economic dimensions, humanitarian consequences, and regional power dynamics. Ultimately, this research contributes to a deeper understanding of international relations and social studies in conflict regions.