Kurumların queer bireylere yönelik iletişim stratejileri
Communication strategies of institutions for queer individuals
- Tez No: 866536
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, kurumların queer bireylere yönelik iletişim stratejilerini ve bu stratejilerin toplumsal cinsiyet normlarıyla etkileşimlerini incelemektedir. Çalışma, queer teori ve iletişim çalışmalarındaki yerini ele alarak, çeşitlilik yönetimi kavramları üzerinden kurumların politika ve pratiklerini derinlemesine analiz eder. Özellikle kurumların web siteleri ve kurumsal raporlar aracılığıyla queer temsillerinin nasıl şekillendiğine odaklanılır. İlk bölümde, queer teori kapsamında toplumsal cinsiyet ve cinsel kimliklerin inşası, performans ve heteronormativite kavramları üzerinden tartışılır. Ayrıca, cinselliğin kültürel inşasını ve güç dağılımını ele alır. İkinci bölümde, kurumsal şirketlerin çeşitlilik ve iletişim stratejileri, ve bunların queer bireyler üzerindeki etkileri irdelenir. Rainbow washing ve kesişimsellik konularının nasıl ele alındığına değinilir. Üçüncü bölümde, kurumların queer bireylere yönelik iletişim stratejilerinin heteronormatif yapılar içindeki yerinin ve bu yapıların nasıl pekiştirildiğinin detaylı bir analizi yapılır. Çalışma, kurumların yüzeyde kapsayıcı görünmesine karşın, derinlemesine yapılan analizlerde heteronormatif yapıları pekiştirdiğini ve queer bireylerin gerçek temsil ve haklarına yönelik ciddi adımların atılmasını engellediğini ortaya koyar. Bu bağlamda, kurumların queer bireylere yönelik iletişim stratejilerinin yeniden şekillendirilmesi gerektiğini vurgular.
Özet (Çeviri)
This study examines the communication strategies of organizations towards queer individuals and how these strategies interact with gender norms. The research explores the role of queer theory in communication studies, analyzing institutional policies and practices through concepts such as diversity management. It focuses mainly on how queer representations are shaped through corporate websites and reports. The first section discusses the construction of gender and sexual identities under queer theory, addressing performance and heteronormativity concepts. It also examines the cultural construction of sexuality and the distribution of power. The second section evaluates the diversity and communication strategies of corporate firms, and their impact on queer individuals, touching on issues like rainbow washing and intersectionality. The third section provides a detailed analysis of how institutional communication strategies for queer individuals are positioned within and reinforce heteronormative structures. The study reveals that although organizations appear inclusive on the surface, a deeper analysis shows that they reinforce heteronormative structures and hinder significant steps toward the genuine representation and rights of queer individuals. It emphasizes that organizational communication strategies towards queer people need to be reshaped.