Türk halk bilmecelerinde deyimler ve ikilemeler
Idioms and reduplications in Turkish folk riddles
- Tez No: 866570
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Toplumun hafızasını oluşturan kültür, dil ile aktarılır. Dilin en önemli ögelerinden biri dili oluşturan yapılardır. Her dil yapısının kendine özgü bir anlamı barındırmasının yanında bağlam içerisinde de bunlara bazı anlamlar yüklenir. Bu yüzden Türkçede duygu ve düşüncelerin etkili kullanılabilmesi için dil yapılarına hâkim olmak gerekir. Bu çalışmada Türk Halkının Bilmeceleri eserinde geçen deyim ve ikilemeleri tespit ettik. Deyimleri yapılarına göre, ikilemeleri ise sözcük türlerine göre tasnif ettik.
Özet (Çeviri)
Culture, which forms the memory of the society is transferred through lanuage. One of the most important elements of language is the structures that make up the language. In addition to each language structure having its own meaning, some meaning are also attributed to them in context. Therefore in order to use emotions and thoughts effectivelly in Turkish, it is necessary to master the language structures. In this study, we identified the idioms and reduplications in Turkish riddles. We classified idioms according to their structure and reduplications according to their word types.