Değerler eğitimi kapsamında ortaokul öğrencilerinin Hacı Bektaş Veli algılarının belirlenmesi: Metafor çalışması
Determining secondary school students' perceptions on Hacı Bektaş Veli: A metaphor study
  1. Tez No: 866579
  2. Yazar: MUHAMMED ABDULLAH ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK KÖRÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanı canlıların en şereflisi olarak gören Hacı Bektaş Veli ilmi ile Anadolu'yu aydınlatmıştır. Öğretileri ile halka örtük bir program sunmuş, ahlaklı, erdemli, irfan sahibi nesiller yetiştirmede yol göstermiştir. Gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı değerler eğitimi kapsamında ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin Hacı Bektaş Veli'ye yönelik algılarının metaforlar aracılığıyla belirlenmesidir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik desen ile desenlenmiştir. Fenomenolojik desende bireyin bir kavrama ya da bir fenomene ilişkin deneyimlerinin ortaya çıkarılması amaçlanır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılı, Bahar döneminde, Niğde ili merkezinde yer alan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokullarda 7. sınıfa devam eden 239 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerden 118'i erkek, 121'i kızdır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verileri toplamak için gerekli izinler ve belgeler ilgili kurumlardan alınmıştır. Araştırma gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları sonucu öğlencilerin Hacı Bektaş Veli'ye yönelik adalet, barış, bilimsellik, duyarlılık, dürüstlük, estetik, eşitlik, saygı, sevgi sorumluluk, yardımseverlik ve vatanseverlik değerinde metaforlar ürettikleri bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hacı Bektaş Veli, seeing humans as the most honorable beings among all creatures, has enlightened Anatolia with his teachings. He has provided the people with an implicit program through his teachings, guiding the way in raising generations who are moral, virtuous, and knowledgeable. The aim of this research is to determine the perceptions of 7th-grade middle school students towards Hacı Bektaş Veli through metaphors within the scope of values education. The research was designed with a phenomenological design, which is one of the qualitative research patterns. The phenomenological design aims to reveal an individual's experiences related to a concept or a phenomenon. The study group of the research consists of 239 students attending 7th grade in middle schools affiliated with the National Education Directorate in the city center of Niğde during the Spring semester of the 2023-2024 academic year. Of these students, 118 are male and 121 are female. The purposive sampling method of maximum variation sampling was used in determining the study group. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool. Necessary permissions and documents were obtained from relevant institutions to collect the data. The research was conducted on a voluntary basis. The data analysis was performed using the content analysis method. As a result of the research findings, it was concluded that students produced metaphors related to justice, peace, scientificity, sensitivity, honesty, aesthetics, equality, respect, love, responsibility, altruism, and patriotism in relation to Hacı Bektaş Veli.