Süpermarketlerdeki satış teşvik uygulamalarının tüketici davranışlarına etkisi: Adıyaman ili örneği
The effects of sales promotions on consumer behavior: The case of Adıyaman
  1. Tez No: 866629
  2. Yazar: NURSEL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Satış teşviki, birçok araştırmaya konu olmuş kavramlardan biridir. Artan rekabet ortamıyla beraber pazarlamacıların sık sık başvurdukları satış teşvik uygulamaları hem pazarlamacılar açısından hem de tüketiciler açısından bir takım avantaj ve dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Bu araştırma, pazarlamacıların, tüketicilerin satış teşvik uygulamalarına karşı geliştirdikleri davranışsal tepkilerin ortaya konulup kullanacakları satış teşvik uygulamalarının etkinliğini arttırmak için geliştirecekleri stratejilere katkıda bulunmak açısından önem kazanmaktadır. Süpermarketlerde uygulanan fiyat indirimi, armağan dağıtımı ve avantajlı paket uygulamalarının hangilerinin tüketicilerin davranışlarında etkili olduğu ve bu uygulamaların katılımcıların davranışsal tepkilerindeki etkisini belirlenmesi amacıyla Adıyaman il merkezinde süpermarketlerden alışveriş yapan tüketiciler üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel türdedir ve kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerle çok değişkenli istatistiksel analizler yapılmış ve yapılan çalışma sonucunda başta fiyat indirimi olmak üzere her üç teşvikin de özellikle satın alma hızını arttırmada başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sales promotion is one of the concepts that has been the subject of many studies. With the increasing competitive environment, sales incentive practices that marketers frequently use bring with them a number of advantages and disadvantages for both marketers and consumers. This research is important in terms of contributing to the strategies that marketers will develop to reveal the behavioral reactions of consumers to sales incentive practices and to increase the effectiveness of the sales incentive practices they will use. A survey was conducted on consumers shopping at supermarkets in Adıyaman city center in order to determine which of the applications price discount, gift distribution and advantageous package applied in supermarkets are effective on consumers' behavior and the effect of these applications on the behavioral reactions of the participants. The research is descriptive and correlational and convenience sampling method was used. Multivariate statistical analyzes were conducted with the data obtained, and as a result of the study, it was concluded that all three incentives, especially the price discount, were successful in increasing the purchasing speed.