Ortaokul öğrencilerinin öz düzenlemeli öğrenme stratejileri, öğrenme stilleri, matematik kaygıları ve başarıları arasındaki ilişki
The relationship between self-regulated learning strategies, learning styles, mathematics anxiety and achievement of secondary school students
  1. Tez No: 918143
  2. Yazar: ÖZGE GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL COŞKUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Öğrencilerin öğrenme süreçlerini etkileyen faktörlerin birbiriyle nasıl etkileşim içinde olduğunu belirlemek, matematik başarılarını anlamak açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, öğrencilerin öz düzenlemeli öğrenme stratejileri, öğrenme stilleri, matematik kaygıları ve matematik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişkenlerin matematik başarılarını yordama gücünün ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin öz düzenlemeli öğrenme stratejilerini kullanma düzeyleri, öğrenme stilleri tercihleri ve matematik kaygı düzeyleri belirlenmiştir. İlişkisel tarama deseninde olan çalışma, Siirt il merkezinde bulunan ortaokulların beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarında öğrenim gören ve basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 1185 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu,“Öz Düzenleyici Öğrenme Stratejileri Ölçeği”ve“Grasha-Reichmann Öğrenme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin matematik dersi dönem sonu ortalamaları matematik başarı ölçütü olarak alınmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, ilişkisiz örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin matematik bağlamında en çok yardım arama stratejisini kullandıkları, işbirlikçi ve rekabetçi öğrenme stillerini yüksek düzeyde tercih ettikleri ve matematik kaygılarının hemen hemen hiç düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet, anasınıfına gidip gitmeme ve sınıf düzeyi durumlarına göre öğrencilerin öz düzenlemeli öğrenme stratejileri, öğrenme stilleri ve matematik kaygıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öz düzenlemeli öğrenme stratejileri, öğrenme stilleri, matematik kaygısı ve matematik başarısı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca öz düzenlemeli öğrenme stratejileri, öğrenme stilleri ve matematik kaygısı matematik başarısının anlamlı yordayıcılarıdır. Araştırma bulguları doğrultusunda, matematik öğrenme başarısını geliştirmek için öz düzenlemeli öğrenme stratejilerinin sınıf içinde desteklenmesi ve bireysel farklılıklara dayalı öğrenme stillerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Determining how the factors affecting students' learning processes interact with each other is of critical importance in understanding their mathematics achievement. This study aimed to examine the relationship between students' self-regulated learning strategies, learning styles, mathematics anxiety and mathematics achievement and to reveal the predictive power of these variables on mathematics achievement. In addition, the students' level of use of self-regulated learning strategies, learning style preferences and mathematics anxiety levels were determined. The study, which has a relational screening design, was conducted on 1185 students studying in the fifth, sixth, seventh and eighth grades of secondary schools in the city center of Siirt and selected by simple random sampling method. Personal information form,“Self-Regulated Learning Strategies Scale”and“Grasha-Reichmann Learning Styles Scale”were used as data collection tools. In addition, students' end-of-term averages of mathematics courses were taken as a measure of mathematics achievement. Descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson Product Moment Correlation coefficient and multiple regression analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was determined that students used the help-seeking strategy the most in the context of mathematics, preferred cooperative and competitive learning styles at a high level, and had almost no level of mathematics anxiety. A statistically significant difference was found between students' self-regulated learning strategies, learning styles, and mathematics anxiety according to gender, whether they went to kindergarten or not, and grade level. Significant relationships were found between self-regulated learning strategies, learning styles, mathematics anxiety, and mathematics achievement. In addition, self-regulated learning strategies, learning styles, and mathematics anxiety are significant predictors of mathematics achievement. In line with the research findings, it is recommended that self-regulated learning strategies be supported in the classroom and learning styles based on individual differences be disseminated in order to improve mathematics learning success.