Çevre vergilerinin istihdam üzerine muhtemel etkileri: AB ülkeleri üzerine bir araştırma
Potential effects of environmental taxes on employment: A study on EU countries
- Tez No: 866642
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ, PROF. DR. CELİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması, çevresel sürdürülebilirlik hedefleri ile ekonomik kalkınma arasındaki dengeyi inceleyerek, çevre vergilerinin istihdam üzerindeki potansiyel etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri üzerine odaklanarak, çevre politikalarının istihdam dinamikleri üzerindeki etkilerini derinlemesine anlamayı hedeflemektedir. Çalışmanın önemli bir bölümü, AB ülkelerinin çevre politikalarını karşılaştırarak istihdam üzerinde olumlu bir etkisinin olup olmadığının belirlenmesidir. Bu karşılaştırmalar, çevre dostu politikaların istihdam yaratma veya azaltma üzerindeki etkilerini anlamamıza yardımcı olacaktır. Sonuçlar, çevre vergilerinin istihdam üzerindeki muhtemel etkilerini anlamak ve çevre dostu politikaların istihdam üzerindeki rolünü belirlemek açısından politika yapıcılara değerli bilgiler sunacaktır. Bu çalışmada, AB ülklerinde, çevre vergilerinin istihdam ilişikisi, 1995-2021 dönemi için Yumuşak Geçişli Panel Regresyon (YGPR) modeli kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, eşik değişken olarak baz alınan GSYİH içinde çevre vergileri payının %3,247 olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda çevre vergilerinin eşik seviyesinin altında olduğu durumda istihdam olumlu etkilenirken, eşik seviyesinin üstünde olduğu durumda ise istihdam olumsuz etkilenmektedir. Dolayısıyla, bulgularımız, çevre vergilerinin belirli bir seviyeye kadar istihdamı olumlu yönde etkileyebileceğini, ancak bu seviyenin üzerine çıkması durumunda olumsuz etkiler gözlenebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, çevre vergilerinin istihdam üzerindeki etkilerini ele almak için literatüre önemli bir katkı sağlayarak gelecekteki politika yapımı ve araştırmalar için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the potential effects of environmental taxes on employment by examining the balance between environmental sustainability goals and economic development. Focusing on European Union (EU) countries, the research aims to deepen the understanding of the impact of environmental policies on employment dynamics. A significant portion of the study involves comparing environmental policies across EU countries to determine whether they have a positive effect on employment. These comparisons will help us understand the effects of eco-friendly policies on job creation or reduction. The results will provide valuable insights for policymakers in understanding the potential effects of environmental taxes on employment and determining the role of eco-friendly policies in employment. In this study, the relationship between environmental taxes and employment in EU countries is examined using the Panel Smooth Transition Regression (PSTR) model for the period 1995-2021. According to the analysis results, it was found that the share of environmental taxes in GDP, considered as the threshold variable, is 3.247%. In this context, employment is positively affected when environmental taxes are below the threshold level, but negatively affected when they exceed this level. Therefore, our findings indicate that environmental taxes may positively affect employment up to a certain level, but beyond this level, negative effects may be observed. This study contributes to the understanding of the effects of environmental taxes on employment and provides an important foundation for future policy-making and research.