21. yüzyılda uluslararası ilişkilerde askeri gücün önemi: Türkiye örneği
The importance of military power in international relations in the 21. century example of Türkiye
- Tez No: 866641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Thukydides'ten günümüze doğruluğunu kaybetmeden gelen ve realist paradigmanın başat argümanı; Uluslararası ilişkilerin temelinin kendi ulusal çıkarlarını maksimize etmeye çalışan devletlerin arasındaki güç mücadelesinin olduğudur. Bu mücadelenin oluşturduğu mekanizma da uluslararası düzenin sağlanmasında güç dengesini kendi lehine değiştirmeyi öngeren sistem, askeri güce ve iş birliğine dayanmaktadır. Güç; tüm tarih boyunca ülkelerin politikalarını oluşturmada ve uluslararası ilişkilerinde en belirleyici unsur olmuştur. Dünyada kaynakların sınırlılığı ve buna karşı gereksinim ve isteklerin sınırı olmadığı göz önüne alındığında, ülkeler arasındaki çatışmalar ve buna bağlı olarak da güç kullanımı daima söz konusu olacaktır. Bugün ülkelerin güvenliğinin ve uluslararası ilişkilerde söz sahibi olmalarının temel dayanağı askeri gücüdür. Ülkelerin askeri gücü ülkenin güvenliğini sağlamada ve çıkarlarını korumada diğer ülkeler üzerinde caydırıcılık sağlayacak en önemli unsurdur. Dolayısıyla ulusal güvenliği etkileyecek zorunlu haller durumunda; sınırlı veya topyekûn savaşa kadar, belirlenen hedefleri ele geçirme veya yok etmek gibi her türlü harekete girişebilecek bir askeri güce sahip olunduğu ve buna başvurulmaktan çekinilmeyeceği inandırıcı bir biçimde ortaya konulmalıdır. Bu gücün kullanılması esnasında tüm ahlaki, insani değerlerin korunması ve uluslararası norm ve kanunların göz önünde bulundurulması en önemli hususlardandır. Ülkeler bu değer ve yaptırımlara bağlı kalarak kendi ulusal güvenliklerini korumada askeri güç başta olmak üzere bütün ulusal güçlerini devreye sokmaktan kaçınmamaktadır. Son yıllarda Türkiye savunma sanayinde elde ettiği başarıları pratikte sahaya da yansıtarak bölgesel gücünü arttırma ve sağlama alma yolunda önemli kazanımlar elde etmektedir. Türkiye'nin sahada kazandığı bu askeri başarılar uluslararası ilişkilerinde elini oldukça güçlü kılmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main argument of the Realist pradigma, which comes from Thukydides to the present day without losing its accuracy, is that the basis of international relations is the power struggle between states trying to maximize their national interests. The mechanism created by this struggle is also based on the system, military power and cooperation, which envisages changing the balance of power in its favor in achieving international order. Power has been the most decisive element in shaping the policies of countries throughout history and in international relations. Given the limitation of resources in the world and the lack of requirements and desires against it, there will always be conflicts between countries and, accordingly, the use of force. Today, the main basis for the security of countries and their voice in international relations is their military power. The military power of countries is the most important element that will provide deterrence to other countries in ensuring their country's security and protecting their interests. Therefore, in the case of mandatory situations that will affect national security; before limited or all-out war,it should be convincingly demonstrated that there is a military force capable of engaging in any action, such as capturing or destroying designated targets, and there will be no hesitation in resorting to it. During the use of this power, the protection of all moral and human values andthe consideration of international norms and laws are among the most important issues. By adhering to these values and sanctions, countries don't hesitate to use all their national forces, especially military power, to protect their national security. In recent years, Türkiye has made significant gains in the way of increasing and ensuring its regional power, reflecting its achievements in the defense industry in practice. These military achievements that Türkiye has gained in the field have started to make its hand very strong in international relations.