Yıldız meyvesinde (Averrhoa carambola) bazı antioksidaniçeriklerin belirlenmesi
Determination of some antioxidant contents in star fruits(Averrhoa carambola)
  1. Tez No: 866659
  2. Yazar: ELİF BERRİN GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, yıldız meyvesinde (Averrhoa carambola) bulunan bazı antioksidan içerikler incelenmiştir. Yıldız meyvesinde (Averrhoa carambola) bazı antioksidan içerikler olan redükte glutatyon (GSH), katalaz (KAT), malondialdehit (MDA), flavonoid (FLA) ve DPPH radikal giderme aktivitesi belirlendi. Yıldız meyvesinin taze meyvesindeki etanol ekstratının 0.5 mg/ml' nın içerdiği toplam katalaz, glutatyon, MDA düzeyleri sırası ile 0.0665 U/L; 0.012 mg/dl; 1.057 µmol/L olarak belirlendi. Toplam flavonoid miktarı 4.65 µg/ml quercetin e eşdeğer bulundu. DPPH aktivitesi ise %89.74 olarak belirlendi. Sonuç olarak elde edilen bulgulardan; yıldız meyvesinin (Averrhoa carambola) antioksidan içerikte olduğu ve yeteri kadar kullanımının sağlık açısından faydalı olabileceği kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, some antioxidant contents found in Star Fruit (Averrhoa carambola) were examined. The radical scavenging activity of some antioxidant contents of Star Fruit (Averrhoa carambola), reduced glutathione (GSH), catalase (KAT), malondialdehyde (MDA), flavonoid (FLA) and DPPH, was determined. The total levels of catalase, glutathione and MDA contained in 0.5 mg/ml of the ethanol extract in the fresh fruit of star fruit are 0.0665 U/L, respectively; 0.012 mg/dl; It was determined as 1.057 µmol/L. Total flavonoid amount was found to be equivalent to 4.65 µg/ml quercetin. DPPH activity was determined as 89.74%. As a result of the findings obtained; It has been concluded that Star Fruit (Averrhoa carambola) contains antioxidants and adequate use may be beneficial for health.