Demokrat Parti döneminde Türk kadını (1950-1960)
Turkish woman in Democrat Party period 1950-1960
- Tez No: 866672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye, II. Dünya Savaşı sonunda demokrasi yanlı tarafı seçmesiyle çok partili hayata geçiş sağlanmıştır. Sonrasında yirmi yedi yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarının sona ermesiyle Demokrat Parti iktidara gelmiştir. Siyasi, sosyal, kültürel ve pek çok sahada değişimleri beraberinde getirmiştir. Sosyal unsurlarda bu değişimden etkilenmiştir. Bu unsurlardan etkilenlerden biri de şüphesiz kadınlar olmuştur. Bu çalışmada 1950- 1960 yılları arasında yaşanan köklü değişimde kadının üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Hazırlanan tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk kadının Demokrat Parti iktidara gelmeden önceki kazanımlardan bahsedilmiştir. Kazandığı haklar ve içinde bulunduğu toplumdan kısaca söz edilmiştir. İkinci bölümde kadının Demokrat Parti'yle birlikte siyasi alanda etkisine bakılmış, faaliyetlerine değinilmiştir. Siyasi alan dışında düşüncede etkili olan isimler incelenmiştir. Üçüncü bölüm kadının eğitim hayatındaki etkinliği incelenerek, bilinçli bir kadının çalışma hayatı ve aktif olarak bulunduğu derneklerin faaliyetlerine bakılmıştır. Dördüncü bölüm de ise değişen hayat şartlarında kadının spor, moda, edebiyat, reklamlardaki etkisi ve kendi tipolojisinin değişikliği süreli yayınlardan araştırılarak çıkarım yapılmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
At the end of World War II, Turkey chose the pro-democracy side and the transition to multi-party life was achieved.Then, with the end of the twenty-seven years of Republican People's Party rule, the Democratic Party came to power.It has brought about changes in political, social, cultural and many fields.Social elements have also been affected by this change.One of those affected by these elements has undoubtedly been women.In this study, the effect on women in the radical change between 1950 and 1960 was tried to be examined. The prepared thesis consists of four parts.In the first part, the achievements of Turkish women before the Democratic Party came to power were mentioned. The rights he gained and the society he was involved in were briefly mentioned.In the second part, the influence of women in the political field together with the Democratic Party is examined and their activities are mentioned. Names that are influential in thought outside the political field are examined.The third part examines the effectiveness of women in educational life and examines the working life of a conscious woman and the activities of associations in which she is active.In the fourth part, the influence of women in sports, fashion, literature, advertisements and the change of their own typology in changing life conditions were investigated from periodicals and tried to make inferences.