2002-2020 yılları arasında Türkiye siyasetinin Türkiye-AB ilişkilerinin dönüşümüne etkisi
The effect of Turkish politics on the transformation of Turkey-EU relations between 2002-2020
- Tez No: 866737
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL USTURALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 198
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri, uzun ve karmaşık bir tarih ve dinamiklere sahip bir şekilde birleştirilebilmektedir. İlişkilerin temelleri, 1963 yılında Türkiye'nin AB ile ekonomik bir ortaklık kurmasıyla atılmıştır. Türkiye, 1995 yılında Gümrük Birliği'ni kurarak Türk mallarının AB pazarına serbest girişini sağlamıştır. Ancak tam kayıt anlaşmaları yavaş ilerlemiş ve ilişkiler daha da karmaşıklaşmıştır. 2005 yılında resmi olarak başlayan AB üyelik müzakereleri, ilerlemiş olmasına rağmen birçok güçlük söz konusu olmuştur. Ancak siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunlar, Kıbrıs sorunu ve insan hakları ihlalleri nedeniyle ilişkiler gerilmiştir. Türkiye, AB ile ilişkileri terörle mücadele, insan hakları ve demokrasi gibi konuların çevresinde şekillenmiştir. AB'nin, Türkiye'nin AB'de kalma ve anlaşmaların ilerlemesi için gerekliliklere tam olarak uyması gerektiğine ilişkin vurgusu devam etmekte ancak Türkiye'nin AB'ye kayıt ve üyelik umutları belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışma dâhilinde Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 2002'den 2020'ye kadar ortaya çıkan başlıca sorunlar ve Türkiye'nin uygulamış olduğu siyasetin süreç ile ilişkisi yakından değerlendirilecektir. Çalışma, müzakerelerin başlangıcından günümüze kadar olan durumu incelenerek, iki taraf arasında müzakerelerin durmasına neden olan öncelikli sorunlara odaklanmaktadır. 2002'den 2020'ye kadar Türk siyaseti, özellikle Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile etkileşimleri açısından dikkate değer bir dönüşüm geçirmiştir. Ancak bu gelişmelerin ortasında Türkiye, AB üyeliği yolunda birçok zorlukla ve aksilikle karşı karşıya kalmıştır. 2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) iktidara gelmesinin ardından Türkiye-AB ilişkileri çeşitli engellerle karşılaştı ve AK Parti'nin AB üyeliğine yönelik çabaları birçok başarısızlıkla karşılanmıştır. Bu çalışma, 2002-2020 yılları arasında Türk siyasetinde ortaya çıkan temel konuları AB-Türkiye ilişkileri bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's relations with the European Union (EU) can be combined with a long and complex history and dynamics. The foundations of the relations were laid in 1963 when Turkey established an economic partnership with the EU. By establishing the Customs Union in 1995, Turkey ensured free entry of Turkish goods into the EU market. However, full recording agreements progressed slowly and relations became more complicated. Although EU membership negotiations, which officially started in 2005, have progressed, there have been many difficulties. However, relations were strained due to political, economic and social problems, the Cyprus issue and human rights violations. Turkey's relations with the EU are shaped around issues such as the fight against terrorism, human rights and democracy. The EU continues to emphasize that Turkey must remain in the EU and fully comply with the requirements for agreements to progress, but Turkey's EU registration and membership prospects remain uncertain. Within the scope of this study, the main problems that arose between Turkey and the European Union from 2002 to 2020 and the relationship between the policy implemented by Turkey and the process will be closely evaluated. By examining the situation of the negotiations from the beginning to the present day, the study focuses on the priority problems that caused the negotiations to stall between the two parties. From 2002 to 2020, Turkish politics has undergone a remarkable transformation, especially in terms of Turkey's interactions with the European Union (EU). However, amidst these developments, Turkey has faced many difficulties and setbacks on its path to EU membership. After the Justice and Development Party (AKP) came to power in 2002, Turkey-EU relations encountered various obstacles and the AK Party's efforts towards EU membership were met with many failures. This study aims to analyze the main issues that emerged in Turkish politics between 2002 and 2020 in the context of EU-Turkey relations.