Avrupa'da bütünleşme düşüncesinde enerji faktörünün etkisi
The impact of the energy factor on the idea of integration in Europe
  1. Tez No: 866741
  2. Yazar: ÜMİT AYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA DEMİRYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz Avrupa Birliği, kömür ve çelik alanında başlayan ve zaman içinde tüm alanlara yayılan genel bütünleşmenin geldiği siyasi birlik durumunu ifade ediyor. Schuman Deklarasyonunda öngörüldüğü gibi Avrupa, 'bir kerede, tek bir plana' göre yapılanmadı. Dönemsel olarak çeşitli olguların belirleyici olduğu bu bütünleşme sürecinde parasal, gümrük veya savunma konuları gibi şüphesiz enerji faktörü de önemli bir yer teşkil etmektedir. Avrupa siyasi birliği, kurumsal anlamının dışında ekonomik amacı da aşan; sanattan kültüre, güvenlikten dış politikaya, parasal birlikten enerjiye kadar pek çok alanda Avrupa uluslarının tutum ve beklentilerini bir anlamda uyumlaştıran tarihsel bir bütünleşme düşüncesine dayanmaktadır. Çalışmamızın amacı Avrupa bütünleşmesinin tarihi seyri içinde enerji faktörünün belirleyiciliğini saptamaktır. Üç bölümde ele alınacak tezin sırasıyla; kavramsal, tarihi ve test alanı olan üç boyutu ön plana çıkarılacaktır. Birinci bölümde bütünleşme, topluluk, siyasi birlik gibi olguların kavramsal arka planı incelenecek ve bütünleşme modellerine göre enerji konusunun değerlendirme biçimleri ortaya konmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde, Avrupa bütünleşme tarihine değinilerek; bu sürece belirleyici bir dinamik olarak girmeye başlayan enerji faktörünün tarihsel bağlamı üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölümde ise AB siyasal sisteminde ve dolaysıyla Avrupa bütünleşmesinde en tartışmalı test alanı olan, AB enerji politikalarının tartışılması planlanmaktadır. AKÇT'nin kurulmasından 2023'ye kadarki süreçte; kurucu antlaşmalarda ve AB enerji politikalarında üyelerin ulusallıklarını bütünleşme lehine terk ettiği alanlara yoğunlaşılacaktır. Ayrıca mevcut enerji müktesebatından yeni enerjiye geçiş sürecinin Avrupa'nın birliği için teşkil ettiği riskler ve fırsatlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Today's European Union is the political union that has emerged from the general integration that began in the coal and steel industry and gradually extended to all sectors. As envisioned in the Schuman Declaration, Europe was not structured according to 'one plan at a time'. In this integration process, periodically influenced by various factors, the energy factor is as crucial as monetary, customs, or defense issues. The European political union is founded on a historical notion of integration that transcends its institutional and economic objectives. It aligns the attitudes and expectations of European nations across diverse realms, including art, culture, security, foreign policy, monetary union, and energy. Our study aims to assess the energy factor's role in European integration's historical development. The thesis will present three chapters: conceptual, historical, and empirical. The first chapter examines integration, community, and political union concepts, along with evaluating the energy issue using integration models. The second part delves into the history of European integration, emphasizing the evolving significance of the energy factor. The third section focuses on EU energy policies, a critical test area in the EU political system and European integration. It analyzes areas in founding treaties and EU energy policies where members relinquished their nationality in favor of integration. Additionally, it evaluates the risks and opportunities posed by transitioning from existing to new energy sources for European unity.