Buhârî ve Müslim örnekliğinde nebevî eğitim metotlarının günümüz öğretim yöntem ve teknikleri ile mukayesesi
Comparison of prophetic education methods with modern teaching methods and techniques in the example of Bukhârî and Muslim
- Tez No: 866743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sahîh-i Buhârî ve Sahîh-i Müslim gibi iki temel hadîs kaynağı incelenerek nebevî eğitim metotlarının tespit edilmesi ve tespit edilen metotların günümüz öğretim teknik, ilke ve yöntemleriyle benzer yönlerinin ortaya koyularak karşılaştırmalı biçimde ele alınması tezin esas konusunu teşkil etmektedir. Bu tespitler, kimi zaman farklı çalışmalarda söz konusu edilmiş olduğu halde modern pedagojideki yerine değinilip mukayese edilmemiş yöntemler hakkında olacak, kimi zaman da henüz değinilmemiş noktalara vurgu yapacak ve nebevî kullanım şekilleri ile modern dönem uygulamaları açısından değerlendirilerek ele alınacaktır. Ayrıca Hz. Peygamber'in dizinin dibinde yetişen sahâbenin ilmî alandaki uygulamaları da nebevî eğitim zincirinin devam eden halkası olarak değerlendirilip çalışma konularına dâhil edilecektir. Bu çalışmayla günümüz eğitim bilimleri alanında uygulanagelen metot ve ilkelerin pek çoğunun esasında Hz. Peygamber (sav) tarafından geçmişte ortaya konmuş ve uygulanmış olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to analyze two main hadith sources, Sahih al-Bukhari and Sahih al-Muslim, to identify the Prophetic educational methods and to present the similar aspects of the identified methods in comparison with modern teaching techniques, principles and methods.These findings will sometimes be about methods that have been mentioned in different studies but not compared with modern pedagogy, and sometimes they will emphasize points that have not yet been mentioned. The methods identified will be evaluated in terms of Prophetic usage and modern practices. In addition, the scholarly practices of the Companions who grew up at the knee of Prophet Muhammad will be evaluated as the continuing link of the Prophetic education chain and will be included in the subjects of the study. This study has revealed that many of the methods and principles applied in the field of educational sciences today were originally put forward and applied by the Prophet (pbuh) in the past.