Son dönem Türk düşüncesinde bilgi siyaseti
The knowledge politics in the recent Turkish thought
  1. Tez No: 866774
  2. Yazar: MÜRSEL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Birey ve toplumlar açısından bakıldığında bilgi, yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için zorunlu bir ihtiyaçtır. Bu bağlamda değerlendirdiğimizde bilgi edinimi, önüne geçilemeyen bir tür istem olmaktan öte insanı maddi ve manevi doyuma ulaştırabilecek önemli bir güçtür. İnsanın her türlü yaşamsal faaliyetini sağlıklı biçimde sürdürebilmesi ve doğru davranışlarda bulunabilmesi için bilgilenmesi gerekmektedir. Toplumların devamlılığını sağlayan ana etken karşılaştıkları sorunlara karşı ürettikleri bilgiden ve ortaya koydukları çözümlerden geçmektedir. Toplumlar için bilgi, çevre algısı ve sorun çözerlik ölçütlerine göre şekillenir. Zamanla bu iki etken değişir ve mevcut bilgi anlayışının işlevini yitirmesine ve sorunlar karşısında çözüm üretememesine neden olur. Bu noktada toplumların önünde iki farklı seçenek oluşur; sorunlara karşı yeni bir bilgi siyaseti ortaya koymak ya da sorunlar karşısında yok olmak. Zira değişen zamana ve karşılaşılan yeni sorunlara karşın toplumun ve devletin yeni çözümler araması; farklı hastalıklara karşı farklı tedaviler uygulanmasına benzer bir çözümdür. Bu tezin amacı Müslüman Türk toplumunun karşılaştığı zorluklar karşısında ortaya koyduğu çözümlerin hangi bilgi siyasal eksende değerlendirildiği ve buna bağlı olarak bilgiyi ve toplumu dönüştüren bilgi siyasetini ortaya koymaktır. Bu değerlendirme yapılırken dikkat edilen en önemli unsur ise içinden çıktığımız toplumun ön yargılarının etkisi altında kalmadan bağımsız olarak değerlendirmek ve sorunları ortaya koymaktır. Bunu yaparken okurun ön yargıları, din ve siyaset gibi hassas parametrelerin dogmalarına kapılmadan tarafsız ve bilimsel bir çalışma olması için hassasiyet gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the point of the view of individuals and societies, knowledge is a necessary need for the continuation of vital activities. When it is evaluated in this context, the acquisition of knowledge is an important power that can lead people to material and spiritual satisfaction, rather than being a kind of demand that cannot be prevented. It is necessary for a human being to be informed in order to maintain all kinds of vital activities in a healthy way and to behave in a right manner. The main factor that provides the continuity of societies is the knowledge that they produce against the problems they encounter and the solutions they offer. For societies, knowledge is shaped in accordance with the criteria of environmental perception and problem-solving. In time, these two factors change and cause the current understanding of knowledge to lose its function and not to be able to produce solutions to the problems. At this point, societies face two different options; to introduce a new knowledge politics against to the problems or to die out in the face of problems. Both the society's and the state's seeking new solutions to the changing time and to problems that are encountered is a similar solution to applying different treatments against different diseases. The aim of this thesis is to present the evaluation of the knowledge political context in which the solutions put forward by the Muslim Turkish society against difficulties, and accordingly, to reveal the knowledge politics that transforms the knowledge and society. The most important factor that is taken into consideration while making this evaluation is to evaluate independently without being influenced by the prejudices of the society we come from and to reveal problems. While doing this, sensitivity has been taken into consideration to ensure that this is an impartial and scientific study without being caught by the prejudices of the reader and the dogmas of sensitive parameters such as religion and politics.