Design and application of an intermediate strain rate materials testing device
Orta gerinim hızları için malzeme test cihazı tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 866788
  2. Yazar: MÜCAHİD FURKAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Otomotiv sektörü başta olmak üzere orta gerinim hızları birçok endüstriyel sektör için önemli bir konudur. Orta gerinim hızları, yavaş gerinim hızlarından yüksek hızlara geçerken malzemenin davranışında ve deformasyonundaki değişim için önemlidir. Ancak, deneysel zorluklar nedeni ile orta gerinim hızlarında malzeme davranışı nadiren tanımlanır. Bu zorlukların temel nedeni orta gerinim hızlarında toplanması gereken veri frekanslarının ticari olarak satılan gerinim sensörleri tarafından doğru bir şekilde ölçülememesidir. Bu gerilim hızlarında görülen frekanslar gerinim ölçerlerin doğal frekansına yakındır ve bu nedenle veride gürültü çoğalır. Bu da yavaş ve hızlı gerinim hızları arasında bir boşluğa neden olur. Bu nedenle, orta gerinim hızlarında yeni test sistemleri ve deneysel veriye ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, orta gerinim hızları için bir test sistemi tasarlandı, üretildi ve üç farklı malzeme ile test edildi: AA6061 – T6, OFHC – Bakır ve Polikarbonat. Her malzeme için 3 boyutlu sonlu eleman simülasyonu, LS-DYNA yazılımı ile yapıldı. Deneysel ve nümerik simülasyon sonuçları verildi ve literatür ile karşılaştırıldı. Nümerik ve deneysel çalışmaların karşılaştırılması sonucunda iyi bir uyum görüldü. Deneysel testlerin literatür ile karşılaştırılmasında ise hata oranı her malzeme için %10'un altında bulundu.
Özet (Çeviri)
Intermediate strain rates are an interesting topic for many industrial sectors such as the automotive sector. Intermediate strain rates are important in the change of the material behavior and the material deformation process from low to high strain rates. However, due to experimental challenges, material characteristics at intermediate strain rates are rarely defined, creating a gap in the experimental data between low and high strain rates. One major challenge for experimental data in the intermediate strain rate region is the limitation of commercial load cells. Intermediate strain rate frequencies coincide with the natural frequency of these devices, which result in high noise. Therefore, new testing methods and experimental test data with intermediate strain rate loadings are required. In this study, an intermediate strain rate testing device is designed, produced and tested for three different materials: AA6061-T6, OFHC Copper and Polycarbonate. 3D Finite element simulations are conducted with LS – Dyna software for each material tests. Experimental and numerical results are given and compared to numerical simulations and literature data. Comparison of numerical and experimental results showed a good match between simulations and experiments. Furthermore, experimental data compared to literature showed less than 10% error in all tests.