Pierre Bourdieu'nün toplumsal alanlar kuramı çerçevesinde devlet ve bürokrasi: İktidarın simgesel ve pratik dinamikleri
The state and bureaucracy in the framework of Pierre Bourdieu's theory of social fields: Symbolic and practical dynamics of power
- Tez No: 866808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARAP, PROF. DR. GÜNEY ÇEĞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Yirminci yüzyılın en önde gelen sosyologlarından biri olarak kabul edilen Pierre Bourdieu, başta sosyoloji, antropoloji, tarih ve felsefe olmak üzere pek çok disiplin üzerinde kalıcı etkiler bırakan çok sayıda esere imza atmıştır. Bourdieu'nün teorisi, epistemolojisi ve metodolojisi toplumsal yaşamın karanlıkta kalmış yönlerini ortaya çıkarmadaki analitik gücü nedeniyle farklı alanlardan araştırmacılar tarafından yaygın olarak kullanılmakta ve incelenmektedir. Fransız sosyolog genellikle bir“tahakküm sosyoloğu”olarak nitelendirilse de, kariyerinin büyük bölümünde“devlet”konusunda görece sessiz kalmıştır. 1960'ların başından itibaren incelediği sorunsallar dolaylı olarak devletle kesişmesine rağmen, 1980'lerin sonuna kadar devleti nadiren doğrudan bir araştırma nesnesi olarak ele almıştır. Collège de France'da 1989-1992 yılları arasında verdiği dersler, uzunca bir süre bilinçli olarak kaçındığı devlet meselesiyle açık bir şekilde ilgilenmeye başlaması açısından bir dönüm noktasını temsil eder. Bourdieu bu dersler ile birlikte modern devletin genetik bir çözümlemesini yapar. Bu araştırma, Bourdieu'nün devlet konusunda uzun süren sessizlik döneminin sonunu işaret eden bu dersleri eleştirel bir bakış açısıyla incelemektedir. Çalışma, Bourdieu'nün sosyo-tarihsel yörüngesine, epistemolojisine ve metodolojisine odaklanmakta, devlete ilişkin düşüncelerinin ve fikirlerinin gelişiminin dinamik bir süreç olarak izini sürmektedir. Bunu yaparken, onun devlet teorisini sistematik bir şekilde sunmakta ve sosyolojik üretiminin daha geniş bağlamı içinde yeniden inşa etmektedir. Bu metodolojik yaklaşım, Bourdieu'nün devlet teorisinin yüzeysel bileşenlerini aşarak daha kapsamlı ve bütüncül bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Özünde bu çalışma, Bourdieu'nün devlet teorisini onun sosyo-genetik yaklaşımını kullanarak analiz eden bir meta-teorileştirmedir.
Özet (Çeviri)
Pierre Bourdieu, acknowledged as one of the most prominent sociologists of the twentieth century, authored numerous works that have left a lasting impact on various disciplines, particularly sociology, anthropology, history, and philosophy. Bourdieu's theory, methodology and epistemology are widely employed and scrutinized by researchers from different fields owing to their analytical power in revealing obscure aspects of social life. While the French sociologist is often characterized as a“sociologist of domination”, he remained relatively silent on the“state”for most of his career. Although the issues he analysed from the early 1960s onwards indirectly intersected with the state, he seldom addressed the state directly as a subject of research until the late 1980s. His lectures at the Collège de France between 1989-1992 represent a turning point in terms of his open engagement with the state, which he had consciously avoided for a long time. In these lectures, Bourdieu conducts a genetic analysis of the modern state. This research critically analyzes these lectures, which signify the conclusion of Bourdieu's extended period of silence regarding the state. The study focuses on Bourdieu's socio-historical trajectory, epistemology, and methodology, tracing the development of his thoughts and ideas on the state as a dynamic process. In doing so, it systematically presents his theory of the state and reconstructs it within the broader context of his sociological production. This methodological approach aims to provide a more comprehensive and holistic understanding of Bourdieu's theory of the state, transcending its superficial components. In essence, this study is a meta-theorization that analyses Bourdieu's theory of the state using his socio-genetic approach.