Sürdürülebilir turizmde inovatif uygulama örnekleri üzerine bir araştırma
A research on innovative application examples in sustainable tourism
- Tez No: 866858
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sürekli gelişen ve değişen dünyanın, dinamizme karşı içinde bulunduğu çağında bir gerekliliği olarak sürdürülebilirlik ilkelerine önem vermeye başlamıştır. Günümüzde sürdürülebilirlik ise, beraberinde yenilikçi ve inovatif fikirleri de getirmektedir. Her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de sürdürülebilirlik ve inovasyon kavramları önem kazanmaya başlamıştır. Araştırmanın amacı sürdürülebilir turizmdeki çeşitli inovatif uygulama örneklerini belirlemektir. Bununla birlikte turizm sektöründeki işletme sahiplerine ve bu konu ile alakalı gelecekte yapılacak olan çalışmalara örnek teşkil etmektir. Araştırmanın alan yazındaki ilgili konu ile alakalı boşlukları dolduracağı düşünülmektedir. Araştırmada sürdürülebilir turizmdeki inovatif uygulama örnekleri üzerinde durulmuştur. Sürdürülebilir turizm uygulamalarının ve inovatif uygulamaların dünyada ve Türkiye'deki durumları incelenerek, Rixos Premium Göcek Otel ve Club Prive by Rixos Göcek'te gerçekleştirilen sürdürülebilir ve inovatif turizm çalışmaları hakkında saptamalar yapılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sürdürülebilir turizm kavramının tanımı yapılarak, sürdürülebilirliğin boyutları incelenmiştir. Dünyada ve Türkiye'deki örnek çalışmalara yer verilmiştir. Yeşil turizm kavramı incelenerek, konaklama işletmelerindeki yeşil uygulamalara örnekler verilmiştir. İkinci bölümde, inovasyon kavramı detaylı şekilde incelenerek inovasyonun gelişimi ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. İnovasyonun işletmelere faydaları ve turizmdeki inovasyon örnekleri incelenmiştir. Son olarak yeşil inovasyon kavramı üzerinde durularak, yeşil inovasyon örnekleri ve yenilikçi tutumlar sergileyen konaklama işletmelerinden örnekler verilmiştir. Üçüncü bölüm çalışmanın araştırma ve uygulama kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan "örnek olay'' incelemesi kullanılmıştır. Bu bölümde yeşil anahtar sahibi Rixos Premium Göcek Otel ve inovatif tutumlar sergileyen Club Prive By Rixos Göcek örnek olay olarak incelenmiştir. Otel departman yöneticileri, genel müdürü ve yardımcısı ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler analiz edilerek sürdürülebilir ve inovatif uygulama örnekleri ve eylem planları incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda sürdürülebilir ve inovatif uygulama örnekleri belirlenmiş, sektördeki konaklama işletmelerine ve gelecekte bu konuda yapılacak olan çalışmalara örnek teşkil etmesi açısından sonuç kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has begun to attach importance to the principles of sustainability as a necessity in the age of the ever developing and changing world and dynamism. Today, sustainability brings along innovative and innovative ideas. As in every sector, the concepts of sustainability and innovation have begun to gain more importance in the tourism sector. The aim of this research is to set an example for accomodation establishment owners in the tourism sector and future studies on this subject. The research is focused on the examples of innovative applications in sustainable tourism. By examining the situation of sustainable tourism practices and innovative practices in the world and in Turkey, determinations were made about the sustainable and innovative tourism activities carried out at Rixos Premium Göcek Hotel and Club Prive by Rixos Göcek. The study consists of three main chapters. In the first chapter, the concept of sustainable tourism was defined and the dimensions of sustainability were examined. Sample studies around the world and from Turkey are also included. The concept of green tourism is examined and examples of green practices in accommodation establishments are given. In the second chapter, the concept of innovation is examined in detail. The development and types of innovation are emphasized. The benefits of innovation to accomodation establishments and examples of innovation in tourism were examined. Finally, focusing on the concept of green innovation, examples of green innovation and accomodation establishments exhibiting innovative attitudes are given. The third chapter constitutes the research and application part of the study. In this section, a case study of Rixos Premium Göcek Hotel, which has a green key and Club Prive By Rixos Göcek, which exhibits innovative attitudes was conducted using the interview technique which is one of the qualitative research methods. Interviews were held with the hotel department managers, general manager and hotel manager. The data obtained were analyzed and both the sustainable and innovative application examples and action plans were examined. In line with the data obtained, sustainable and innovative application examples were determined and presented in a table in the conclusion section to serve as an example for accomodation establishments in the sector and future studies on this subject.