Sürdürülebilir turizmde akıllı şehir ve akıllı turizmin önemi
Importance of smart city and smart tourism in sustainable tourism
  1. Tez No: 777387
  2. Yazar: ENGİN ERÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada son yıllarda popülerlik kazanan akıllı şehir ve akıllı turizm kavramının dünyada ve Türkiye'deki durumları incelenerek, İzmir'de gerçekleştirilen akıllı şehir ve akıllı turizm çalışmaları hakkında saptamalar yapılmıştır. Birinci bölümde, akıllı şehir ve akıllı turizm kavramlarının tanımı yapılarak Endüstri 4.0 gelişmelerin şehirler üzerindeki etkisi incelenmiş ve bununla birlikte akıllı turist ve Toplum 5.0 kavramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, sürdürülebilirlik kavramı ve boyutları detaylı şekilde incelenerek akıllı turizm kavramı ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Dünyada ve Türkiye'deki örnek akıllı şehir çalışmalarına yer verilerek yeni teknolojilerden ve Avrupa Akıllı Turizm Başkentlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda İzmir'de yer alan turizm paydaşları ile görüşme gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler analiz edilerek Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından birisi olan İzmir'in akıllı şehir ve akıllı turizm destinasyonu olma yolundaki hamleleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the state of the concept of smart cities and smart tourism, which has gained popularity in recent years, has been examined in the world and in Turkey, and determinations have been made regarding studies on smart cities and smart tourism which have been carried out in İzmir. In chapter one; the concepts of smart cities and smart tourism have been defined, and the effects of Industry 4.0 developments on cities have been examined and also the concepts of smart tourists and Society 5.0 have been included. In chapter two; the concept of sustainability and its dimensions have been examined in details, and its relationship with the concept of smart tourism has been emphasized. By including exemplary smart city studies in the world and in Turkey, the new technologies and European Smart Tourism Capitals have been mentioned. In chapter three; the interview technique, which is one of the qualitative research methods, has been emphasized. Within this context, interviews have been held with the tourism stakeholders in İzmir, data obtained from the participants have been analysed and it has been determined that İzmir, which is one of the most important tourism destination in Turkey, has made moves on becoming a smart city and a smart tourism destination.