The association of matrix metalloproteinase-7, 10 with hepatitis C virus infections in chronic kidney diseases
Kronik böbrek hastalıklarında hepatit C virüs enfeksiyonları ile matriks metalloproteinaz-7, 10 ilişkisi
- Tez No: 866857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA CAN KARAHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAY KHALEEL ISMAEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Böbrek, günde yaklaşık 2.000 litre kanı işlediğinden insanlarda en önemli boşaltım organıdır ve böbreklerin atıkları uzaklaştıramaması ve mineral tuzlar ile suyun iç dengesini koruyamaması böbrek yetmezliğine neden olur. Bu nedenle, bu çalışma, kronik böbrek hastalığının (KBH) tanısını tahmin etmek ve ilerlemesini izlemek için matriks metalo proteinaz (MMP7 ve MMP10) seviyesi dahil, invazif olmayan biyobelirteçler bulmayı amaçladı. Hepatit (HCV) ile enfekte KBH'li hastalar bu çalışmanın odak noktasıydı. Sağlık durumu iyi olan kişilerden (kontrol grubu) 22 örnek, kronik böbrek hastalığı ve hepatit C enfeksiyonu olan hastalardan 22 örnek ve kronik böbrek hastalığı olan hastalardan 46 örnek dahil olmak üzere 90 kan örneği toplandı (örnekler Irak'tan Medical City Hastanesi'ndeki hastaların sözlü onamları alındıktan toplandı). Bu çalışmada serum ekstraksiyonu için alınan kan örneklerinde sandviç ELISA tekniği kullanıldı. KBH prevalansının yaşla birlikte, özellikle de 40 yaş ve üzerinden itibaren arttığı gösterildi. Sonuçlar, KBH'dan muzdarip hastaların çoğunluğunun erkek olduğunu gösterdi. Bunun nedeni seks hormonlarının aktivitesi veya fiziksel stres olabilir. KBH prevalansının kırsal kesimde kentsel kesime göre daha yüksek olduğu belirlendi. Araştırmaya katılanların çoğunluğunun okuma-yazma becerisine sahip olduğu kaydedildi. Araştırma, hastaların çoğunluğunun iki ila üç yıldır kronik böbrek hastalığına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Kronik böbrek hastalığı olan hastaların önemli bir kısmı, böbrek rahatsızlıklarının ana nedenlerinden biri olan diyabetten muzdaripti. KBH hastalarında MMP10 ve MMP7 düzeylerinin kronik böbrek hastalığı ve hepatit C virüsü hastalarına göre daha yüksek olduğu kaydedildi. Böbrek fibrozisinin dereceleri ile pozitif, böbrek fonksiyonu ile ise negatif bir ilişkiye sahip oldukları bulundu. Sonuç olarak MMP10 ve MMP7'nin yüksek seviyelerinin KBH'li hastalarda doku hasarını ve böbrek durumunun kötüleşmesini öngörmeye yönelik bir işaret olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The kidney is the most important excretory organ in humans, as it processes approximately 2,000 liters of blood daily, and when the kidneys are unable to remove wastes and are unable to maintaining the internal balance of mineral salts and water is kidney failure. Therefore, this study aimed to find non-invasive biomarkers to predict the diagnosis and monitor the progression of chronic kidney disease (CKD): including the level of matrix metallo proteinase MMP7 and MMP10 .Patients with CKD infected with hepatitis (HCV) were the focus of this study. 90 blood samples were collected, including 22 samples from individuals in good health (the control group): 22 samples from patients suffering from chronic kidney disease and hepatitis C infection, and 46 samples from the patients suffering from chronic kidney disease (samples were taken for Iraqi patients at Medical City Hospital after obtaining their verbal consent).The Sandwich ELISA technique was used in this study for blood samples taken to extract serum. It has been shown that the prevalence of chronic kidney disease (CKD) increases with age, especially from the age of 40 years and above. The results showed that the majority of patients suffering from chronic kidney disease (CKD) are male. This may be due to the activity of sex hormones or physical stress. The prevalence of chronic kidney disease (CKD) was found to be higher in rural areas compared to urban areas. It was noted that the majority of participants in the study had the ability to read and write. The research revealed that the majority of patients suffered from chronic kidney disease for two to three years. The significant number of patients with chronic kidney disease suffer from diabetes, as it is one of the main causes of kidney disorders. It was noted that MMP10 and MMP7 levels are higher in patients with CKD compared to patients with chronic kidney disease and hepatitis C virus. It was found that they have a positive relationship with degrees of renal fibrosis and a negative relationship with kidney function. In conclusion, elevated levels of MMP10 and MMP7 may be a marker for predicting tissue damage and worsening renal status in patients with CKD.