Çağdaş sanat uygulamalarında kullanılan bilimsel teknolojinin izleyici ve sanat eseri arasındaki bağlantıya etkisi
The effect of the scientific technology used in contemporary art decepti̇ons on the connection between the audience and the artwork
  1. Tez No: 866918
  2. Yazar: İNCİ ÇORBACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SALDERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Çağdaş Sanat Uygulamalarında kullanılan Bilimsel Teknolojinin İzleyici ve Sanat Eseri Arasındaki Bağlantıya Etkisi' nin belirlenmesidir. 21. yüzyıl içerisinde ortaya çıkan ve gelişen eserler bu çalışmanın temel odak noktası olmuştur. Çağdaş sanatta bilgisayar ve dijital teknolojinin yeni bir araç olarak hızla benimsenmesi üzerine detaylı bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca örnek çalışmalar incelendiğinde, bu teknolojik eserlerin hem sanatçılar hem de izleyiciler arasında olumlu bir şekilde karşılandığı görülmüştür. Tarihsel süreçteki bu değişimlerin nedenlerini belirlemek bu çalışmanın bir diğer amacıdır. Sergileme yapıları sayesinde bu eserler geniş kitlelere ulaşmaktadır. Bununla birlikte internetin dijital etkileşimi kolaylaştırması da dikkate alınmıştır. Araştırma evrene dahil edilen sanatçılar aracılığıyla bilimsel teknolojik eserler incelenmiş ve her sanatçının iki çalışması üzerinden ayrıntılı değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca, uygulamalarda kullanılan alt yapıların ve disiplinlerarası ortak çalışma yapılarının incelenmesi de bu araştırmanın bir parçasını oluşturmuştur. Sanatçıların edindikleri bilimsel teknolojik bilgileri nasıl eserlerinde kullanarak yeni bir kaynak oluşturdukları görselleştirilmiştir. Ayrıca, çağdaş sanattaki yeni bilimsel teknolojik uygulama alanları da ayrıntılı bir şekilde araştırılmıştır. Sanatçı-izleyici etkileşimi örnek eserler üzerinden detaylı olarak incelenirken, sergi ve izleyici kavramındaki gelişmelerin de etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine the Effect of Scientific Technology Used in Contemporary Art Practices on the Connection Between Audience and Artwork. Works emerging and evolving within the 21st century constitute the primary focus of this study. A detailed investigation has been conducted on the rapid adoption of computer and digital technology as new mediums in contemporary art. Furthermore, upon examining sample works, it has been observed that these technological artworks have been positively received by both artists and audiences. Another aim of this study is to identify the reasons behind these changes in the historical process. These artworks reach wide audiences thanks to exhibition structures, with the facilitation of digital interaction via the internet also taken into account. Scientific and technological artworks have been examined through artists included in the research, with detailed evaluations conducted based on two works by each artist. Additionally, the investigation includes an examination of the infrastructures and interdisciplinary collaborative structures used in applications. The manner in which artists utilize their acquired scientific and technological knowledge to create new resources in their artworks has been visualized. Furthermore, new scientific and technological application areas in contemporary art have been thoroughly researched. While artist-audience interaction is analyzed in detail based on sample works, the effects of developments in exhibition and audience concepts have also been explored.