Erken çocukluk döneminde eğitimde drama ile bütünleştirilmiş iklim okur yazarlığı programının çocukların iklim değişikliği kavramı hakkındaki görüşlerine etkisi
The effect of drama based climate literacy program at early childhood education on children's view of climate change concept
  1. Tez No: 866917
  2. Yazar: İBRAHİM ONUR GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KINIK TOPALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda günden güne artan iklim aşırılıkları çevresel problemlerle birleşerek küresel bir iklim problemi haline gelmektedir. İklimsel krizleri önlemek daha yaşanabilir bir gelecek oluşturabilmek ancak doğayla uyumlu, bilinçli ve farkındalığı artmış toplumlarla mümkündür. Erken çocukluk dönemi çocukların alışkanlıkları kazandığı en önemli dönem olması nedeni ile iklimsel bilinç ve çevreye duyarlı nesiller yetiştirmek açısından çok önemlidir. Bu araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Bursa Yıldırım ilçesinde yer alan bir anaokulunda 9 Ocak 2024 ve 19 Ocak 2024 arasında yürütülmüştür. Araştırmanın yöntemi olarak nitel araştırma desenlerinden olgubilim deseni benimsenmiştir. Çalışma grubunu 8 kız ve 4 erkek çocuk oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 3 tema altında eğitimde drama yöntemi ile 9 oturum gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesinde ve sonrasında yarı yapılandırılmış formlar aracılığı ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve oturumlar sonrasında çocuk resimlerinden oluşan veriler içerik analizi ile çözümlenerek, bulgular kategorize edilmiştir. Araştırmanın sonucu erken çocukluk dönemindeki çocukların iklim değişikliği ile insan faaliyetleri arasında neden sonuç ilişkisi kurabildiklerini, iklim değişikliğini önlemek için alınması gereken tedbirleri aktardıklarını göstermektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda erken çocuk döneminde iklim okur yazarlığı ve iklim değişikliği konularının uygun ortam, yöntem ve materyaller sağlandığında çocuklarla çalışılabilir, çocukların iklim değişikliği konularında farkındalık kazanabildikleri görüşlerinin değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the current century, climate extremes, which are increasing day by day, are becoming a global climate crisis by combining with environmental problems. Preventing climatic crises and creating a more livable future is only possible with societies that are in harmony with nature, conscious and aware. Since early childhood is the most important period in which children acquire habits, it is very important for raising climate conscious and environmentally sensitive generations. This research was conducted in a kindergarten in Bursa Yıldırım district between January 9, 2024 and January 19, 2024 in the 2023-2024 academic year. As the method of the study, the phenomenological design, one of the qualitative research designs, was adopted. The study group consisted of 8 girls and 4 boys. Within the scope of the research, 9 sessions were conducted with drama method in education under 3 themes. Interviews were conducted through semi-structured forms before and after the application, and the data consisting of children's drawings after the sessions were analyzed by content analysis and the findings were categorized. The results of the study show that children in early childhood are able to establish a cause and effect relationship between climate change and human activities and convey the measures to be taken to prevent climate change. The findings of the research show that climate literacy and climate change issues can be studied with children in the early childhood period when appropriate environment, methods and materials are provided, and that children can gain awareness and change their views on climate change issues.