الأزمات الاقتصادية والأوضاع السياسية والاجتماعية في العصر العباسي وتأثيرها على الحياةالأدبية في قرن الرابع الهجري
Abbasi Dönemindeki ekonomik krizler, siyasi ve sosyal koşullar ve bunların h. IV. yüzyıldaki edebiyat hayatına etkileri
- Tez No: 866932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİDAL F A ALSHORBAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arapça Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Arap edebiyatı, dünyadaki diğer edebiyat türleri gibi, bir insan ürünüdür. Edebiyat, duygu ve düşüncelerin şiir veya düzyazı gibi yazılı yöntemlerle ifade edilme biçimidir. Bu düzyazı bir hikaye, bir roman ya da diğer edebi bir tür olabilmektedir. Arap edebiyatı doğduğu ortam ve geçirdiği sürecin izlerini taşımaktadır. Bu çalışma h. IV. yy edebi hayatına ışık tutmaktadır. Çünkü bu yüzyıl, çeşitli kültürel çoğulculuk, çoklu mezhepler, dini ve felsefi diyaloglarla ön plana çıkmıştır. Aynı şekilde bu yüzyılda Arap edebiyatında büyük bir edebiyat hareketinin ortaya çıkmasına yol açan siyasi bölünmeler ve ekonomik krizler yaşanmıştır. Çalışmada ele alınan h. IV. yy, siyasi, ekonomik ve sosyal düzeyde pek çok önemli olay açısından zengin bir dönemdir. Çalışma, ekonomik krizlerin, siyasi ve toplumsal bölünmelerin Arap edebiyatına ait edebi eserler ve konuları üzerindeki etkilerinin boyutunu göstermektedir. Sonuç olarak Arap edebiyatı ile ortaya çıktığı çevre arasında karşılıklı etkileşime dayanan bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arabic literature, like the rest of literature in the world, is a human product. It is one of the forms of human expression through which a person expresses his various thoughts and feelings in written methods, which are poetry and prose. This prose may be a story or a novel and other literary type. Arabic literature is the product of the environment in which It is born throughout the ages, and this message sheds light on the literary life in the fourth century AH, as this century was characterized by various cultural pluralism, multiple sects, and religious and philosophical dialogues. It is also characterized by the political division that occurred in this century and the economic crises that appeared clearly, which led to the emergence of a very large literary movement Because this century is rich in many major events at the political, economic, and social levels, the importance of this message came in explaining the extent of the impact of economic crises and political and social divisions on literary production and its topics, in order to reach a main result, which is the existence of a mutual influence relationship between Arabic literature and the environment in which it arises, and this environment is represented by the economic conditions. Political and social.