الصور البيانية وسر جمالها في تصوير مشاهد القيامةفي القرآن الكريم دراسة بلاغية
Kur'an-ı Kerim'de kıyamet gününü betimleyen ayetlerin belagat yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 866931
  2. Yazar: BİRGOL SAADOON MUSTAFA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİDAL F A ALSHORBAJI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dil, insanlar arasında iletişim aracıdır ve insanın doğasında var olan anlamların ifadesidir. Arapça, söz konusu anlamları ifade edebilmek için belağat unsurlarını sıkça kullanması açısından diğer dillerden ayrılmaktadır. Belağata dayalı üsluplar, istiâre, mecaz, teşbih vb. sanatlar aracılığı ile anlamın açık bir şekilde aktarımını sağlamaktadır. Kur'ân-ı Kerîm, Arapça nâzil olmuş ve mucize olduğunu ispat etmek için belağati ve fesahati ile meydan okumuştur. Kıyâmet Suresi de bu meyanda kıyamet gününü merkeze alan, tekrar diriliş ve hesabı anlatan bir suredir. Kıyamet hallerine dair anlatılan dehşetli sahnelerin ve olayların tam anlamıyla muhataba aktarılabilmesi için kullanılan üslup, tasvirler ve betimlemeler dikkat çekmektedir. Bu çalışma Kur'ân-ı Kerim'in kıyamet günü yaşanacakları anlatırken kullandığı belağat unsurlarını Kıyamet tasviri özelinde ele almaktadır. Kur'ân üslubu içerisinde kıyamete dair anlatılar için kullanılan incelikleri, sanatları ve izah şekillerini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Language is a means of communication between people and is an expression of the meanings inherent in souls. The Arabic language is distinguished from other languages by using rhetorical methods to express these meanings. These rhetorical methods are by conveying the meaning in various graphic images using metaphor, metaphor, simile, and other things. The Holy Qur'an was revealed in the language of the Arabs. He challenged the Arabs to produce something similar to his eloquence and eloquence, and Doomsday scenes talked about resurrection and reward. It focused in particular on the Day of Resurrection and what happens on it. This thesis studies how the Holy Qur'an expresses the Day of Resurrection and its events, the rhetorical methods that the Qur'an used in this Surah, and how these rhetorical methods led to conveying the Qur'anic meanings about the events of the Day of Resurrection in a very beautiful rhetorical manner and in a wonderful, eloquent style. To achieve the extraction of graphic scenes of Doomsday Day to demonstrate its beauty in the Qur'anic style, and to clarify its rhetorical secret.