الأداء المالي للمصارف الإسلامية والتقليدية أثناء الأزمات: دراسة تطبيقية مقارنة في دولة الكويت: أزمة كورونا أنموذجاً
Kriz dönemlerinde İslami ve konvansiyonel bankaların finansal performansı: Örnek olarak Kuveyt'te Korona krizininin karşılaştırmalı ve uygulamalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 925180
  2. Yazar: USAME ABDULLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
2019 yılının sonunda dünya,“Covid-19”olarak bilinen Korona salgınına maruz kaldı ve bu virüs, tüm tıbbi, sosyal ve ekonomik sektörleri de büyük ölçüde etkiledi. Bu çalışma, Korona salgını krizinin Kuveyt bankacılık sektöründe faaliyet gösteren İslami ve geleneksel bankaların finansal performansının verimliliği üzerindeki etkisini tespit etmek için geldi, Araştırma örnekleminin İslami bankalar (Warba, Ahli United, Kuveyt Uluslararası, Kuveyt Finans Evi, Boubyan) ve ayrıca geleneksel bankalar (Kuveyt Ulusal, Kuveyt Al Ahli, Kuveyt Ticari, Burgan, Alhalij) tarafından temsil edilmesi ve ayrıca hangi bankaların finansman yöntemleri şokları absorbe etme konusunda daha yeteneklidir: İslami veya geleneksel finansman yöntemleri, CAMELS göstergelerine göre, geleneksel bankalardaki DuPont sistemi göstergeleri ve Basel Komitesi standardı, İslami bankalardaki İslami Finansal Hizmetler Komitesi standardına karşılık gelmektedir. Bu çalışmanın bulguları arasında, Korona krizinin (COVID-19) sermaye yeterliliği endeksi ve ekonomik varlık devir hızına göre ve ayrıca Basel Komitesi standardına göre geleneksel bankaların finansal performansı üzerinde açık bir etki yarattığı yer alıyor. Sermaye yeterliliğinin ölçülmesi. Korona krizinin (COVID-19) İslami bankaların finansal performansı üzerindeki etkisi ise varlık kalitesi standardına ve İslami Finansal Hizmetler Komitesi'nin sermaye yeterliliğini ölçme standardına göre ortaya çıktı. Bunun nedeni İslami finansman yöntemlerinin finansal şokları absorbe etme yeteneğidir. Çalışmada İslami ve konvansiyonel bankaların acil krizlere karşı ihtiyati ve önleyici bir politika izleyerek, gelecekte oluşabilecek herhangi bir krize müdahale etmek için acil durum planları geliştirerek önlem almaları öneriliyor.
Özet (Çeviri)
At the end of 2019, the world was exposed to the Corona pandemic, known as“Covid-19”, as this virus had a major impact on all medical, social and economic sectors as well. This study came to identify the impact of the Corona pandemic crisis on the efficiency of the financial performance of Islamic and traditional banks operating in the Kuwaiti banking sector, as the research sample was represented by Islamic banks (Warba, Ahli United, Kuwait International, Kuwait Finance House, Boubyan) and also traditional banks (Kuwait National, Kuwait Al Ahli, Kuwait Commercial, Burgan, Alhalij), and also to show which financing methods are more capable of absorbing shocks: Islamic or traditional financing methods, According to the CAMELS indicators, the DuPont system indicators, and the Basel Committee standard in conventional banks, which corresponds to the Islamic Financial Services Committee standard in Islamic banks. Among the findings of this study is that the Corona crisis (COVID-19) had a clear impact on the financial performance of traditional banks according to the capital adequacy index and according to the economic asset turnover rate and also according to the Basel Committee standard for measuring capital adequacy. While the impact of the Corona crisis (COVID-19) on the financial performance of Islamic banks appeared according to the asset quality standard and according to the Islamic Financial Services Committee standard for measuring capital adequacy. The reason for this is the ability of Islamic financing methods to absorb financial shocks. The study recommends that Islamic and conventional banks take precautions by following a precautionary and preventive policy to confront emergency crises, by developing contingency plans to respond to any crisis that may occur in the future.