Humerus şaft kırıklarının Sarmiento Fonksiyonel Breys ile tedavisi
Treatment of humeral shaft fractures with Sarmiento Functional Brace
  1. Tez No: 86694
  2. Yazar: ÖZCAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MESİH KUŞKUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Ekim 1988 -Mart 1999 tarihleri arasında, 42 olgudaki 43 humerus şaft kırığına primer veya sekonder tedavi yöntemi olarak prefabrik fonksiyonel breys uyguladık. Bu olguların 33' ünün 12.9 - 94.3 hafta arasında, ortalama 29.7 hafta takiplerini yaptık. Takipleri yapılan olguların 7' si bayan ve 26' sı erkek idi. Yaşları 1-81 arasında değişmekte, ortalama 30.12 idi. Olgularımızdaki kırıkların ( 3'ü ateşli silah yaralanmasına bağlı açık ve 31 'i kapalı ), ortalama kaynama süresi, 16.7 hafta; ortalama varus - valgus açılanması, 8.1 derece ve ortalama anterior- posterior açılanması, 11.8 derece oldu. Kırık iyileşmesini takiben fonksiyonel değerlendirmeyi Hunter kriterlerine göre yaptık. Buna göre 12 olguyu iyi ( G3 ve G4 ) ; 20 olguyu mükemmel ( G5 ) fonksiyonel sonuç olarak değerlendirdik. Minimal hareket kısıtlılıkları en çok, omuz abdüksiyonu ve dış rotasyonunda ortaya çıktı. Hiçbir hastada dirsek hareket kısıtlılığı olmadı. Takiplerde saptanan açısal deformiteler, fonksiyonel ve kozmetik problem oluşturmadı. Sadece bir olgumuz kırık iyileşmesini takiben fizik rehabilitasyona ihtiyaç duydu. Klinik ve radyolojik olarak önemli, rotasyonel deformite saptamadık. Karşılaştığımız komplikasyonlar, 8 olguda, kaynama gecikmesi ; 1 olguda, kaynamama ve 1 olguda, kötü hijene bağlı cilt maserasyonu oldu. Kaynamama bulgusu olan olgumuza, açık redüksiyon ve plak - vida fiksasyonu uygulayarak kaynama sağladık. Hiçbir olgumuzda kırık oluştuğu anda veya fonksiyonel breys tedavisi sırasında, radial sinir disfonksiyonu gelişmedi. Düşük morbidite ve yüksek başarı oranı nedeniyle, uygun endikasyon olan olgulardaki humerus şaft kırıklarının ilk tedavi seçeneğinin, prefabrik fonksiyonel breys olduğu sonucuna vardık. -46-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Treatment of Humeral Shaft Fractures with Sarmiento Functional Brace Between October 1988 - March 1999, prefabricated functional brace was applied for 43 humeral shaft fractures of 42 patients as primary or secondary treatment of choice, in the Orthopaedics and Traumatology Department of Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital. 33 patients were available for follow-up, ranged from 12.9 weeks to 94.3 weeks, with an average of 29.7 weeks. There were 7 female and 26 male patients. The average age was 30.12 years ( range, 1 to 81 years ). In these patients ( 3 open, caused by gunshot and 31 closed fractures ), the average time to union was 16.7 weeks; the average varus - valgus angulation, 8.1 degrees and the average anterior - posterior angulation, 11.8 degrees. After fracture healing has occured function was evaluated with respect to Hunter criterions. According to this, 12 patients had good ( G3 and G4 ) ; 20 patients excellent ( G5 ) functional results. Minimal motion restrictions, mostly occured in shoulder abduction and lateral rotation. None of the patients had lack of elbow motion. Angulatory deformities that were found at follow-up, had no effect on function and cosmetic appearance. Only one patient required formal physical therapy after fracture healing completed. There was no rotational deformity which has clinical and roentgenographic importance. The complications we met, including 8, delayed union ; 1, non-union and 1, maceration of the skin because of poor hygienic habits. The patient with non-union, treated with open reduction and plate-screw fixation, with successful outcome. None of the patients had radial nerve palsy, due to the injury or at the course of the treatment with functional brace. Because of the low morbidity and high rate of success, we concluded that the treatment of choice for humeral shaft fractures, with acceptable indications, is the prefabricated functional brace..47.