Middle power hedging in view of regional rivalries: The case of Bangladesh vis-à-vis India and China
Bölgesel rekabetler açısından orta güçlerin hedging stratejileri: Hindistan ve Çin karşısında Bangladeş örneği
- Tez No: 866963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHRİSTİAN LEKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez, Hindistan ve Çin'in Bangladeş'e askeri ve altyapı projeleri destekleri bağlamında, Bangladeş'in 2009'dan bu yana Hindistan-Çin bölgesel rekabeti karşısında Orta Güç olarak hedging stratejisini aydınlatmaktadır. Bu rekabet, Saldırgan Realizm, Neoklasik Realizm, Liberalizm ve inşacılık gibi temel Uluslararası İlişkiler teorilerinden yararlanılarak analiz edilecektir. Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi Çin, Güney Asya'da da nüfuz alanını kullanmakta ve özellikle de Bangladeş'e odaklanmaktadır. Bu etki, özellikle Kuşak ve Yol İnisiyatifi (BRI) gibi girişimler ve Çin'in Bangladeş'teki altyapı projelerini uygulaması yoluyla Çin'in Hindistan'a rakip olarak artan önemi nedeniyle son zamanlarda daha belirgin hale gelmiştir. Ancak Hindistan, bölgesel hegemon olma iddiasıyla Çin'le, özellikle de Hindistan'ın her zaman nüfuz alanı altında gördüğü Bangladeş'te karşı karşıya gelmektedir. Bu çalışmanın ana argümanı, Bangladeş'in Hindistan-Çin bölgesel rekabeti karşısında orta ölçekli bir güç olarak hedging stratejisinin iki düzeyde incelenerek açıklanabileceğidir: Birincisi, uluslararası sistem düzeyinde ve bölgesel Güney Asya alt sistemi düzeyinde, Hindistan-Çin rekabeti Bangladeş için hem zorluklar hem de fırsatlar yaratmaktadır. İkincisi, Bangladeş'in yerel düzeyinde ve özellikle kimlik politikalarının ve kolektif hafızanın etkisi altında, bu sistemik faktörlerin potansiyel faydaları ve maliyetleri tartılarak hedging stratejisini benimsenmektedir. Bu açıklama dört temel uluslararası ilişkiler paradigmasından yararlanan eklektik bir teorik çerçeveye yerleştirilmiştir. Bu açıklamanın sistemik bileşeni Mearsheimer'ın Saldırgan Realizmi ile uyumludur. Ancak Hindistan ve Çin'in Bangladeş konusundaki rekabeti, Neoklasik Realizmin açıkladığı gibi Hindistan, Çin ve Bangladeş'in iç faktörlerine de bağlıdır. İlaveten, Hindistan ile Çin ve sırasıyla Hindistan/Çin ve Bangladeş arasındaki dağınık çatışma ve çekişmelere ve demokratik olmayan yönetim konusundaki anlaşmazlıklara rağmen, Liberalizmin ekonomik faktörler gibi 'düşük politika' alanlarına yaptığı vurgu da konunun ana hatlarını tamamlamaktadır. Ayrıca tez, İnşacılıkla uyumlu olarak, tarihsel ve felsefi köklerin ve liderlerin kişisel ideolojik ve politik yönelimlerinin elitlerin algılarını şekillendirdiğini, dolayısıyla Hindistan ve Çin'in Bangladeş'e yönelik dış politikalarını ve Bangladeş'in Hindistan-Çin bölgesel rekabetine karşı politika tepkisini tanımladığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis illuminates Bangladesh's hedging as a Middle Power vis-à-vis Indian-Chinese regional rivalry since 2009, as expressed through India's and China's military and infrastructural supplies to Bangladesh. This rivalry will be analyzed by drawing upon some broader International Relations theories: Offensive Realism, Neoclassical Realism, Liberalism, and Constructivism. Like in other regions of the world, China is exerting its sphere of influence in South Asia, with a particular focus on Bangladesh. This influence has become more pronounced recently due to China's growing prominence as a competitor to India, primarily through initiatives such as the Belt and Road Initiative (BRI) and through China's implementation of infrastructure projects in Bangladesh. However, as a would-be regional hegemon, India is coming face to face with China, specifically in Bangladesh, which India always considers under its sphere of influence. The main argument of this study is that Bangladesh's hedging as a middle power vis-à-vis Indian-Chinese regional rivalry can be explained by examining two levels: First, on the level of the international system and of its regional South Asian sub-system, Indian-Chinese rivalry creates both challenges and opportunities for Bangladesh. Second, on the Bangladeshi domestic level and especially under the influence of identity politics and collective memories, the potential benefits and costs of these systemic factors are weighed, leading to the adoption of hedging policies. This explanation is embedded into an eclectic theoretical framework that draws upon four major IR paradigms. The systemic component of this explanation is compatible with Mearsheimer's Offensive Realism. But Indian and Chinese rivalry over Bangladesh is also dependent on India, China, and Bangladesh's domestic factors, which Neoclassical Realism explains. Furthermore, despite scattered conflict and contention between India and China and, respectively, India/China and Bangladesh, and disputes over undemocratic rule, Liberalism's emphasis upon 'low politics' like economic factors can also contribute to the topic. Moreover, in line with Constructivism, the thesis argues that historical and philosophical roots and leaders' personal ideological and political orientations shaped elites' perceptions, thus defining Indian and Chinese foreign policies towards Bangladesh and Bangladesh's policy response to the India-China regional rivalry.