Okul yöneticilerinin görüşleri bağlamında Suriyeli öğrencilerin bulunduğu okullarda karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri
Challenges and solutions suggestions encountered in the schools where Syrian students are educated in the context of the opinions of school administrators
  1. Tez No: 866962
  2. Yazar: YAHYA NASER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKAR TEKİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, Türkiye'ye savaş nedeniyle göç etmiş geçici koruma statüsündeki Suriyeli öğrencilerin eğitim süreçlerindeki bütünleşme sorunlarını okul yöneticilerinin bakış açısından incelemeyi, yöneticilerin karşılaştığı zorlukları ve geliştirdikleri çözüm stratejilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma nitel bir araştırma olarak yürütülmüştür. Çalışmanın temel amacından hareketle, ilkokul ve ortaokul kademesinde görevli okul yöneticilerine sorulmak üzere görüşme soruları hazırlanmıştır. Hazırlanan sorulara okul yöneticilerinin verdikleri cevaplar araştırmanın verilerini oluşturmaktadır. Araştırmada“ölçüt örnekleme”yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Gaziantep'teki ilkokul ve ortaokul kademesindeki resmî devlet okullarında görev yapan 15 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Okul yöneticilerinin karşılaştıkları zorluklar bağlamında geçici koruma statüsündeki Suriyeli öğrencilerin en önemli uyum probleminin dil öğrenme sürecinde yaşadıkları güçlükler ve bu güçlüklerin doğurduğu iletişim problemlerinden kaynaklandığı, bu problemlerin akademik ve sosyal uyum sorunlarına sebep olduğu, eğitimci ve veliler arasında iletişim problemleri doğurduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine uyum süreçlerini desteklemek ve iletişim engellerini aşmalarını sağlamak amacıyla özel kursların düzenlenmesi, akademik değerlendirmeye dayalı olarak sınıfların oluşturulması aşamasında karma öğrenci dağılımlarına dikkat edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the integration issues of Syrian students under temporary protection status who migrated to Turkey due to war from the perspective of school administrators, identify the difficulties encountered by administrators, and determine the solution strategies they have developed within the educational process. The study was conducted as a qualitative research. Based on the main objective of the study, interview questions were prepared to be asked to school administrators working at the primary and secondary school levels. The responses given by school administrators to the prepared questions constitute the data of the research. The“criteria sampling”method was adopted in the research. The study group of the research consists of 15 school administrators working in official state schools at the primary and secondary school levels in Gaziantep. Data of the research were collected through semi-structured interview forms. The obtained data were analyzed using descriptive analysis and content analysis. It was determined that the most significant adaptation problem of Syrian students under temporary protection status, in the context of the challenges faced by school administrators, stemmed from the difficulties they experienced in the process of language learning and the communication problems arising from these difficulties. These problems were found to cause academic and social integration issues and communication problems between educators and parents. Within the scope of the research, it is recommended to organize special courses in order to support Syrian students' adaptation to the Turkish education system and to overcome communication barriers, and to pay attention to mixed student distribution during the formation of classes based on academic evaluation.